Aby przypomnieć Zapomniane, Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

📅 sobota 16.11.2013
Aby przypomnieć Zapomniane, Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

 

W Górkach Wielkich znajduje się zapomniane, doniosłej wagi narodowe dziedzictwo. Tu, na Śląsku Cieszyńskim w byłym Ośrodku Harcerskim zmaterializowało się może to, co było najlepsze w II Rzeczypospolitej. Niestety, z upływem lat dzieło ludzi bezinteresownej pracy i niezwykłego hartu ducha popadło w niepamięć. Funkcjonalne obiekty i piękny park przestały być użytkowane w 1999 roku. Doprowadziło to do kompletnej dewastacji byłego Ośrodka Harcerskiego. Od chwili powstania to szczególne miejsce było ważne ze względu na swą społeczną funkcję. W Górkach Wielkich swoje ostatnie wakacje spędzili Alek, Zośka i Rudy – harcerze Szarych Szeregów, bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec". Z ośrodkiem związana jest historia setek polskich harcerzy i harcerek. Dziś natomiast ma istotne znaczenie z powodu rangi historycznej oraz wartości architektonicznych. Nadal świadczy o wielkości myśli i ducha pokolenia młodych ludzi, z których wielu oddało życie za Polskę.

Stanica powstała pod koniec lat 30-tych dzięki wsparciu Wojewody Śląskiego Michała Grażyńskiego. Modernistyczne budynki zaprojektował, nie do końca doceniany dziś, a wart przypomnienia, architekt Bogdan Laszczka – syn rzeźbiarza Konstantego Laszczki. Ośrodkiem Harcerskim, taką bowiem nazwę oficjalnie przyjęła Szkoła Instruktorska w Górkach Wielkich, kierował jej pomysłodawca – druh Aleksander Kamiński, „Kamyk". Włożył on w Ośrodek całą swoją pasję pedagogiczną. W niezwykle krótkim czasie udało mu się przekształcić to miejsce w twórczo wychowującą i kształcącą kadry harcerskie oraz zuchowe, placówkę. Wraz z wcześniej powstałym „Buczem", Szkołą Harcerską w Nierodzimiu oraz Szkołą Szybowcową na górze Chełm koło Goleszowa, stanica górecka dopełniła koncepcji, w ramach której powstawały ośrodki ZHP na Śląsku Cieszyńskim po I wojnie światowej.

Fundacja im. Zofii Kossak, poprzez wydaną publikację, pragnie przywrócić historię stanicy oraz ludzi z nią związanych do współczesnej pamięci społecznej. Publikacja w sposób wieloaspektowy przybliża historię związaną z Ośrodkiem Harcerskim w Górkach Wielkich, od jego początków po dzień dzisiejszy. Spotkanie promujące odbędzie się w budynku głównym dawnej stanicy, pozwalając na bezpośrednie poznanie wyjątkowości miejsca. Uczestniczyć w nim będą m.in. autorzy artykułów znajdujących się w publikacji, historyk – Jarosław Mrożkiewicz oraz znawca architektury międzywojennej – Przemysław Czernek. Spotkanie poprowadzi Bogusław Słupczyński. W ramach wydarzenia przewidziane jest oprowadzenie po obiekcie oraz prezentacja slajdów.

Fundacja im. Zofii Kossak działająca w sąsiedztwie tego obiektu ma nadzieję, że publikacja i spotkanie 16 listopada, przyczynią się do znalezienia pilnego rozwiązania naglącej sprawy, którą jest przywrócenie do życia tego, co jeszcze zostało w Górkach Wielkich z byłego Ośrodka Harcerskiego. Niech przedstawione przez nas zapomniane dobro o narodowym znaczeniu przemówi i zmobilizuje do działania odpowiedzialne za nie strony. Serdecznie zapraszamy.

896 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent