Akademia tańca

📅 czwartek 29.08.2013
69. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

25.08. – 30.08.13

69. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto.

Pierwszy transport Żydów odjechał do Auschwitz 23 czerwca 1944 r. Odjeżdżającym wmawiano, że jadą w głąb III Rzeszy. Tak naprawdę ten pierwszy oraz następne transporty trafiały do komór gazowych obozu Auschwitz – Birkenau. Do 29 sierpnia 1944r. naziści wywieźli z getta ponad 72 tys. ludzi. Większość z nich nigdy nie wróciła. Było to wówczas ostatnie istniejące na ziemiach polskich getto skupiające tak dużą społeczność wyznania mojżeszowego.
W tym roku jednym z głównych punktów tegorocznych obchodów są wydarzenia związane ze zburzoną w listopadzie1939 roku synagogą Alte Szil. Stała ona przy ulicy Wolborskiej, w sercu Starego Miasta. Dziś nie ma o niej śladu, chcemy, aby wydarzenia związane z 69. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto przywróciły to wyjątkowe miejsce pamięci mieszkańców Łodzi.

PROGRAM 69. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

27 SIERPNIA
start: cmentarz żydowski przy ul. Brackiej.
Spacer szlakiem Murali Pamięci.
Prowadzenie Joanna Podolska.
Wstęp wolny.

28 SIERPNIA
start: aleja Kościuszki 2
Spacer śladami łódzkich synagog
Prowadzenie: Joanna Podolska

29 SIERPNIA
UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE 69. ROCZNICĘ LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

Uroczystości religijne na cmentarzu żydowskim w Łodzi

Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast

KONCERT SYNAGOGA W WYOBRAŹNI Z WIZUALIZACJĄ BOŻNICY ALTE SZIL
Wizualizacji 3D zniszczonej Synagogi towarzyszyć będą dwa koncerty z muzyką żydowską:
Marcin Malinowski z zespołem NeoQuartet wykonają kompozycję Osvaldo Golijova „The Dreams Prayers of Isaac the Blind, historię Abrahama, wygnania i odkupienia. Ola Bilińska, wokalistka i multiinstrumentalistka przedstawi solowy projekt, w którym zaśpiewa w jidysz kilka przedwojennych żydowskich kołysanek. Odkrywając ich magiczną urodę i poetyckość, zabierze nas w podróż pomiędzy jawą i snem.

Park Staromiejski, ul. Wolborska

WARSZTATY
W pierwszej części uczestnicy poznają historię i architekturę zburzonej synagogi przy ul. Wolborskiej, a następnie dzięki zajęciom plastycznym spróbują odtworzyć jej wygląd.

27 SIERPNIA
Park Ocalałych
Warsztaty plastyczne dla młodzieży
Prowadzenie: Justyna Tomaszewska i Dominka Sułat