Do Dąbrowicy jedziemy obejrzeć położone tuż za granicą miasta resztki zamku jednego z najpotężniejszych rodów Lublina czyli Firlejów. Wszystkie zamki i ruiny są atrakcyjne dla dzieciaków, więc nie zraża ich perspektywa braku placu zabaw:)
Na mapie w jedną stronę jest pokazany dojazd samochodem (z Nałęczowską) a powrót rowerem (trasa od Wytwórni do Dąbrowicy około 2 km – z wypadem do starej cegielni – 3km – czyli całość – 4 do 5 km).
Punkt startowy ustaliliśmy przy Wytwórni Surowic – to sprawiedliwy kompromis między trasą rowerzystów a trasą "samochodziarzy".
Podróż samochodem będzie ekscytująca dla kierowcy – drogi są wąskie… Rowerem jedziemy wśród zieleni , trasa nie jest trudna.
stara ceglarnia
Pierwszym (choć nieobowiązkowym) punktem naszej wycieczki jest stara ceglarnia. Cegalrnia juz nie działa. To bardzo "przygodowe" miejsce - trzeba uważać na wąwozy!
figura
Po dojeździe do Dąbrowicy trzeba zlokalizować parking - tam zostaną rowery lub samochód. Parking znajduje się pod figurą Chrystysa, u stóp wzgórza, na ktorym stoi kosciół. Figura jest nietypowa i warto dokładnie się jej przyjrzeć.
Kościół Narodzenia NMP
Od początku XVI w. przy zamku Firlejów istniała kaplica pw. św. Mikołaja.Przez moment była swiątynią prawosławną, potem znów -rzymskokatolicką. Częsciowo zniszczona została wraz z zamkiem w czasie wojen szwedzkich. Całkowita dewastacja nastapiłą w czasie I Wojny Światowej. Kościół, który dziś stoi na jej miejscu jest zupełnie nowy.
Zamek Firlejów
Od XIV w. do pocz. XVIII Dąbrowica była siedzibą rodu Firlejów.Posiadali oni tu wspaniały zamek. W części odbudowanych pomieszczeń zabytkowych znajduje się Diecezjalny Dom Rekolekcyjny i Centrum Caritas - "Dom Spotkania". W budynek wkomponowano dawną wieżę zamkową.
Według legendy z posiadłości Firlejów prowadziło tajne , podziemne przejście aż do Zamku Lubelskiego...