Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN

jeleń stacja badawcza instytutu parazytologii

Spacer wśród oswojonych jeleni, w stadzie liczącym około 200 sztuk, pasącym się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc. Wizyta u oswojonych danieli, muflonów oraz saren. Brzmi kusząco? Aby to zobaczyć musicie udać się do Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym.

Obszar Stacji to ok. 200 ha położone na południowym brzegu jeziora Kuc. Jezioro (ok. 70 ha), również należące do Stacji, to jedno z najczystszych jezior w Polsce. Połowa terenu jest trwale ogrodzona i prowadzona jest na nim nowoczesna, intensywna hodowla fermowa jeleniowatych; reszta stanowi zaplecze paszowe.

Od kilku lat Stacja rozwija cieszącą się coraz większą popularnością sezonową (okres wiosenno-letni) działalność turystyczno-edukacyjną. Odbywają się tu szkolenia specjalistyczne z zakresu hodowli fermowej jeleniowatych, konferencje, corocznie także studenci przyjeżdżają na praktyki.

Spacer wśród oswojonych jeleni, w stadzie liczącym około 200 sztuk, pasącym się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc. Wizyta u oswojonych danieli, muflonów oraz saren. Możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz, królików itp. To tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez Stację.

Po spacerze lub przed nim można wybrać się do muzeum Stacji. Gromadzone są tam bogate zbiory poroży jeleni, danieli, saren i muflonów, unikalne kolekcje zrzutów obrazujące rozwój poroża. Można też zobaczyć wystawę fotografii przyrodniczej oraz specjalne seanse slajdów autorstwa L. K. Sawickiego pt. „Przyroda Polski”, ilustrowanych muzyką, odgłosami przyrody i zwierząt.

Dojazd:
W Kosewie (trasa nr 16, pomiędzy Mrągowem a Mikołajkami) skręcić w kierunku Ukta; w Kosewie Górnym w lewo (wg szyldu reklamowego) w żwirówkę i dalej (ok. 1,5 km) wg strzałek na kamieniach.

Adres:
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym
11-700 Mrągowo
kosewopan@kosewopan.pl

www.kosewopan.pl/

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:przyroda