Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Sobótka

sobótka krajobraz
Historia miasta była od zawsze związana z niezwykłą górą Ślężą, dawniej Sobótką.
Podstawowymi atutami Sobótki są pamiątki burzliwych dziejów, wspaniała bujna przyroda, piękno górskich krajobrazów, czyste powietrze oraz doskonałe położenie. Wszystko to sprawia, że od lat jest Sobótka turystycznym zapleczem dla Wrocławia.

Nazwa Sobótki wywodzi się od tradycji odbywania tu sobotnich targów. O targowym charakterze osady świadczy zblizony do elipsy kształt rynku – dawnego targowiska.

Poprzez swoje burzliwe dzieje Sobótka była we władaniu zarówno książąt jak i zakonu augustianów, przynależała do Księstwa Wrocławskiego i Świdnickiego, do Korony Czeskiej i Cesarstwa Habsburgów, a od 1763 r. do Prus. Była wielokrotnie niszcząna przez wojny: husyckie, śląskie i II wojnę światową.

Warto zobaczyć

– Do najbardziej cennych i efektownych zaliczyć trzeba Zamek w Sobótce – Górce. Dawne Opactwo Augustynów, któremu z czasem nadano postać pałacowej rezydencji, zachwyca swym bajkowym pięknem.

– Niezwykle interesujące są monumentalne, kamienne rzeźby kultowe; dwa niedźwiedzie, postać z rybą, mnich oraz grzyb. Na wszystkich figurach widnieją głęboko wyryte ukośne krzyże – symbole dawnych pogańskich bogów.

– Przeszłość tych terenów splata się ściśle z historią Śląska; tu była jego kolebka, tu znajduje się serce jej krainy, nad którą góruje Śląski Olimp. Liczne pamiątki tamtych czasów gromadzi lokalne, gminne Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego szpitala Augustynów z 1568 roku. To miejsce trzeba zobaczyć i na zawsze już pozostać pod jego urokiem.

Kolejne atrakcje w pobliżu Sobótki to Ślęża, zalew w Sulistrowicach oraz lotnisko w Mirosławicach.

Dojazd:
34 km od Wrocławia, dogodny układ komunikacyjny, w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław – Kudowa Zdrój oraz Wrocław – Jelenia Góra

http://www.sobotka.pl/

314 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent