Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Rezerwat Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy

rezerwat-niebieskie-zrodla-i-skansen-rzeki-pilicy
Temperatura w źródłach jest przez cały rok niezmienna i wynosi około 9 stopni C. Dotrzemy do nich idąc szeroką, obsadzoną drzewami aleją.

Spacer po rezerwacie to szansa na relaks dla rodziców i okazja do pozbycia się nadmiaru energii dla dzieci. Dzięki temu, że nie jest to miejsce turystyczno zatłoczone, bez trudu można natknąć się na kaczki, łabędzie czy kolorowe zimorodki.

Powierzchnia rezerwatu to prawie 29 ha, wstęp do niego jest bezpłatny.

Rezerwat znajduje się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, a właściwie przy jego południowo-wchodniej granicy. Do Tomaszowa z Łodzi prowadzi droga nr 713. W Tomaszowie należy kierować się w prawo, do rezerwatu prowadzą kierunkowskazy. Parking znajduje się za mostem na Pilicy, po lewej stronie.

Skansen Rzeki Pilicy
Przy parkingu utworzono kilka lat temu skansen starej Pilicy, czyli muzeum poświęcone rzece. Jego zbiory są bardzo zróżnicowane. Zobaczymy tu stare młyny wodne, 100-letnią barkę roboczą, przeciwdesantową minę kotwiczną, wojskowy kuter holowniczy czy niewielki budynek służący carowi za … toaletę. Dużych i małych chłopców zainteresuje zapewne dział militariów wydobytych z Pilicy, a wśród nich opancerzony artyleryjski ciągnik nazywany potocznie „Lufcikiem” i wydobyty z rzeki 54 lata po zatonięciu. To jedyny zachowany pojazd tego typu na świecie. Po ponad półwiecznym pobycie pod wodą i gruntownym remoncie pojazd jest całkowicie sprawny.

Zwiedzanie skansenu to jednocześnie spacer na powietrzu. Maluchy powinien ucieszyć fakt, że obok znajduje się plac zabaw, a w sezonie letnim istnieje możliwość przejażdżki na kucyku.

Godziny otwarcia oraz ceny biletów

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. (44) 723 00 03
http://www.skansenpilicy.pl

 

303 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent