To miejsce, które zagospodarowali młodzi ludzie z pasją i z nadzieją, że uda im się krzewić kulturę góralską. Jak sami o sobie piszą: „to miejsce odpowiednie dla najmniejszych, młodych, dorosłych oraz osób tak wiekowych, jak najstarsi górale nie pamiętają :)”. I po odwiedzeniu Muzeum z moimi pociechami zgadzam się – dla każdego znajdzie się tam coś miłego. A przy okazji, ot tak niepostrzeżenie, dzieci „lizną” trochę wiedzy i tradycji.
W Muzeum (które nam przypominało mały skansen) zobaczyć można chałupę góralską z XIX w. z wyposażeniem, zamek zbójnictwa karpackiego, szałas pasterski, kapliczkę, góralską dzwonniczkę, dyby i lochy! W zwiedzaniu pomaga nam mapka, która pełni równocześnie rolę karty zadań.
Jednakże to nie wszystko, bo to nietypowe Muzeum – niemal wszystkiego można dotknąć. Zatem my też spróbowaliśmy deptania kapusty, spania na sianie, prania na tarze, zakuliśmy się w dyby, przymierzyliśmy strój góralski, zadzwoniliśmy dzwonem w dzwonniczce. Szukaliśmy też góralskich skarbów na multimedialnej podłodze. Zresztą nowoczesna technika to teraz chyba nieodzowny element w każdym miejscu na świecie – dlatego też w muzeum możemy jeszcze przykładowo zagrać w „zbójnicką” grę albo spróbować swoich sił w teście ze znajomości gwary góralskiej. Śmiesznie i zaskakująco 🙂
Na koniec za dobrze wykonane zadania zdobyliśmy Odznakę Tropiciela Zbójników!
A po atrakcjach zwiedzania udaliśmy się na warsztaty, podczas których można samodzielnie dekorować swoje pamiątki – korale, ciupagi , ptaszki itp. Ewenementem jest malarstwo na szkle na podstawie oryginalnych szkiców Jana Fudali – to nie takie proste, jakby się mogło wydawać! My pierwszy raz malowaliśmy na szkle, a to technika, która wciąga i efekt przepiękny. Pracownicy z anielską cierpliwością i prawdziwą radością pochylają się nad wszystkimi gośćmi -„artystami”. Nas urzekła domowa i ciepła atmosfera tego miejsca – czuliśmy się tam tak dobrze, że niezmiernie trudno było opuścić te gościnne progi.
Zatem, jeśli chcielibyście poznać świat górali i zbójników, zobaczyć jak mieszkali i jak się ubierali koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój. Polecamy gorąco! I chcemy tam wrócić.
Muzeum Górali i Zbójników w Rabce Zdrój
ul. Sądecka 4, 100 m od zabytkowego, drewnianego kościoła w Rabce – Zdroju
tel. 795 222 925
www.muzeum-zbojnikow.pl