Egzotarium w Sosnowcu

Egzotarium zlokalizowane jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu w kierunku rzeki Brynicy. Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki.

Część botaniczna Egzotarium obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne.

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic.

Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym : krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Kolekcja ptaków jest niewielka i obejmuje kilkanaście gatunków głównie papug.

Oprócz wymienionych grup zwierząt w Egzotarium są również ssaki, takie jak np.: małpa kapucynka, koczkodan zielony oraz gryzonie : chomik syberyjski, świnki morskie, króliki miniaturki, myszoskoczki, wiewiórki, pieski preriowe, tchórzofretki, szynszyle.

W Egzotarium brak jest pomieszczeń które można by zaadoptować do eksponowania dużych ssaków w formie żywych eksponatów.

Grupę oceanicznych stawonogów (kraby, langusty) szkarłupni (jeżowce, rozgwiazdy), niektórych ryb oceanicznych (ryba młot,ryba piła i inne ), a także koralowców (fragmenty szkieletów korali z raf koralowych) wyeksponowano w szklanych gablotach w formie preparatów.

Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 116

tel.: 0 32 299 64 45

Godziny otwarcia:

Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków

w godz. 10.00-18.00 (miesiące letnie) oraz 10.00-17.00 (miesiące zimowe)

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:ptakiRekinyweekendzoo