Zadanie konkursowe polega na poprawnym i jak najładniejszym przepisaniu odpowiedniego dla danej kategorii wiekowej tekstu w języku chińskim.
Organizator przewidział trzy kategorie wiekowe:
• klasy 2-3,
• klasy 4-5,
• klasy 6-8.
Celami konkursu są: nauczenie najmłodszych umiejętności kształtnego, proporcjonalnego oraz estetycznego pisania chińskich znaków. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, cierpliwości i dokładności. Doskonalenie technik pamięciowych pomagających w nauce pisma chińskiego. Dodatkowym założeniem konkursu jest chęć zwrócenia uwagi na kolejność pisania kresek w chińskich znakach oraz ich układ graficzny.
Zwycięzcy konkursu otrzymają także nagrody w postaci gadżetów i zabawek. W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody rzeczowe dla laureatów trzech pierwszych miejsc.
Konkurs odbędzie się 21 maja w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest uzupełnienie i złożenie w biurze Instytutu Konfucjusza w Krakowie formularza zgłoszeniowego do dn. 18 maja 2022. Uwaga! Osoby niezarejestrowane w wyznaczonym terminie nie będą mogły wziąć udziału w konkursie.
Konkurs podzielony będzie na dwie części we wszystkich kategoriach wiekowych (klasy 2-3, klasy 4-5, klasy 6-8). W pierwszej uczestnicy mają za zadanie zaznaczyć kierunki pisania kresek oraz podać ich ilość w podanych znakach (zakres obowiązujących znaków jest taki sam jak w części II) . W drugiej – piszą z pamięci podany poniżej tekst wiersza (wraz z tytułem) na arkuszu.
Klasy 2-3
孟浩然 《春晓 》
春眠不觉晓,
处处闻啼鸟。
夜来风雨声,
花落知多少。
Klasy 4-5
骆宾王 《咏鹅》
鹅、鹅、鹅,
曲项向天歌。
白毛浮绿水,
红掌拨清波。
Klasy 6-8
王之涣《登鹳雀楼》
白日依山尽,
黃河入海流。
欲穷千里目,
更上一层楼。
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, arkusze oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl.