Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Zuzanna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Zuzia
Znaczenie : lilia wodna, lotos
Planeta : Neptun
Znane : Susan Sarandon, Suzanne Somers, Suzanne Vega
Imieniny : 24 maja i 4 sierpnia

Historia imienia

Spośród używanych dziś w Polsce imion, imię Zuzanna jest z pewnością najstarsze. Pochodzi bowiem ze starożytnego Egiptu, liczy więc sobie przynajmniej cztery, a może i pięć tysięcy lat. W języku staroegipskim brzmiało Seszen, co oznaczało kwiat wodnej lilii, czyli lotosu. Tę nazwę lilii – i jednocześnie imię – zapożyczyli starożytni Żydzi i na kartach Biblii pojawiła się kobieta o takim imieniu. W opowieści ze Starego Testamentu Zuzanna była olśniewająco piękną i młodą cnotliwą żoną, którą postanowili uwieść dwaj rozpustni starcy. Zakradli się do ogrodu na tyłach jej domu, zastali ją nagą w kąpieli i usiłowali namówić do grzechu. Gdy Zuzanna im odmówiła, złośliwie oskarżyli ją o cudzołóstwo, co u Żydów było karane śmiercią. Odtąd historię o Zuzannie czyta się jak kryminalną powieść. Śledztwo na szczęście prowadzi człowiek obdarzony wielkim rozumem, sam prorok Daniel, który znajduje sprzeczności w zeznaniach starców i uniewinnia Zuzannę. Czytelnik zauważy, że w opowieści o Zuzannie i starcach kryje się jakaś mistyczna tajemnica. Kwadratowy ogród, zamknięty murem przed niewtajemniczonymi, okrągła sadzawka pośrodku – to przypomina mandalę, święty obszar w religiach Wschodu . W oczyszczającej wodzie nurza swoje wdzięki kobieta, której imię znaczy „kwiat lotosu”. A lotos, jak wiemy, był ulubionym kwiatem egipskich bogów i hinduskich bodhisattwów… Zuzanna w tej opowieści symbolizuje cały świat tajemnic kobiecej duszy, do których nie ma dostępu prymitywny umysł i agresywna żądza mężczyzny. Zuzanna jest obrazem kobiety, do której mężczyzna musi dorosnąć; musi być rozwinięty duchowo, aby zasłużyć na jej łaskę.

Znaczenie imienia Zuzanna

Zuzanna znaczy –  lilia wodna, lotos.

Numerologia imienia Zuzanna

Liczba imienia Zuzanna to PIĘĆ. Piątka (oprócz innych swoich znaczeń) jest liczbą ciała, zmysłów, namiętności, ale również liczbą cierpienia, niepokoju i przygody. Wszystko to jest też zapisane w opowieści z Biblii, bo przecież Zuzannę poznajemy w chwili, gdy jej spokój został brutalnie zakłócony przez kłamliwych starców. Zuzanna – podobnie jak Ewa, Magdalena, Małgorzata – należy do tych imion, które przypominają o czysto kobiecym wątku życia duchowego.

Jaka jest Zuzanna?

Idealna Zuzanna to kobieta, która jest sobą i aby być szczęśliwa, nie musi w niczym naśladować mężczyzn. Przeciwnie, to oni jej zazdroszczą. Zuzanny żyją w świecie, w którym jest więcej fantazji i natchnienia niż mozolnej walki o byt. Obdarzone są artystyczną duszą i nawet w skromnych warunkach materialnych potrafią się otoczyć rzeczami, od których bije niezwykłość i przygoda . Mają wrodzone poczucie piękna i harmonii i przynajmniej choć trochę mistyczny stosunek do rzeczywistości. Zuzanny lubią przyrodę, kwiaty i ogrody i stąd czerpią siły, a ze sportów najbliższe jest im pływanie. W każdych okolicznościach pozostają wierne sobie i własnym zasadom. Nie idą na kompromis z tym, co w świecie pospolite i prostackie. Żyją po swojemu i nie pozwalają się nikomu urobić.

Znak zodiaku imienia Zuzanna

Imię Zuzanna szczególnie jest odpowiednie dla najbardziej mistycznego znaku zodiaku, czyli dla Ryb. W pełni zrealizuje się jako Zuzanna również kobieta z wodnych znaków Raka i Skorpiona. Biblijna opowieść o Zuzannie kojarzy się z jeszcze innymi znakami, toteż i je możemy śmiało nazywać tym imieniem. Sprawiedliwość, której w końcu staje się zadość, to cecha Wagi i Strzelca. Piękno kojarzy się ze znakiem Byka. Dbałość o higienę – ze znakiem Panny. Wierność to cecha Koziorożca, niezależność zaś – Wodnika. I jeszcze liczba pięć w imieniu sprawia, że chętnie noszą je Barany i Lwy.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Zuzanna:

Justyna Pochanke

Piotr Szwedes

Maciej Maleńczuk

Artur Gadowski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

236 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent