Weleda
Weleda Baby

Zofia - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Zosia, Zośka, Zocha
Znaczenie : mądrość
Planeta : Wenus i Saturn
Znane : Zofia Klepacka, Zofia Kossak-Szczucka, Zofia Kuratowska, Sophia Loren, Zofia Merle, Zofia Nałkowska
Imieniny : 15 maja i 30 września

Historia imienia

Starożytni Grecy mieli boginię mądrości, Atenę, która narodziła się z głowy Zeusa. Kiedy przyjęli chrześcijaństwo, nadal czcili Mądrość Bożą jakby była osobną istotą. Pod wezwaniem Mądrości Bożej, Sophii, wznoszono kościoły – i taki był początek imienia Zofia. Do dziś kołacze się obraz Zofii jako przemądrzałej dziewczynki – takiej jak z wierszyka Tuwima „Zosia-Samosia„. Na szczęście jest w literaturze więcej poważnych postaci o tym imieniu, jak choćby Zosia z „Pana Tadeusza” Mickiewicza.

 Znaczenie imienia Zofia

Zofia znaczy MĄDROŚĆ.

Numerologia imienia Zofia

Liczbą imienia Zofia jest SZEŚĆ – liczba harmonii, równowagi i zaufania do porządku, jaki powinien panować w świecie. Słusznie, bo przecież Mądrość Boża polega na tym, że dostrzega się w świecie ład, harmonię i odwieczny plan. A Zofie są wrażliwe na te wartości. Szóstka to również liczba odradzającej się przyrody, toteż nic dziwnego, że obchodzimy główne święto Zofii właśnie w maju.

Jaka jest Zofia?

Zofie są obdarzone bystrym okiem i przenikliwym umysłem. Są uwrażliwione na pewne subtelne szczegóły tego świata, które dla większości ludzi są wręcz niedostrzegalne. Mają naturalny talent wnikliwych psychologów. Trudno jest na nie wpływać i przekonywać do czegoś, do czego same nie mają przekonania. Zofie wiedzą swoje i cenią sobie własne zdanie. Nie należą do osób, które łatwo pozwalają sobą kierować. Są przy tym wolne od małostkowości, od złośliwości czy podejrzeń. Do wielu spraw, które dla innych są przykre, podchodzą z czystym umysłem . W swoich życiowych wyborach rzadko popełniają omyłki, gdyż chroni je przed tym ostrożność połączona ze zdrowym rozsądkiem. Częste są u Zofii talenty artystyczne, czemu sprzyja ich wrażliwość i wrodzone zamiłowanie do równowagi. Imię to naładowane jest potężną dawką energii stabilizującej , czyli tej siły, dzięki której można tworzyć trwałe dzieła. Adam Mickiewicz – a był on dobrym znawcą tajemnych znaczeń słów i imion – nie przypadkiem tak nazwał bohaterkę „Pana Tadeusza”. Tadeusz nosi bowiem imię świętego patrona Litwy, czyli jakby imię ducha opiekuńczego swojej ziemi, poślubia zaś pannę imieniem Zofia, wraz z ucieleśnioną w niej Boską Mądrością.

Znak zodiaku imienia Zofia

Z powyższego jasno wynika, że Zofia to imię najbardziej odpowiednie dla tego znaku zodiaku, który najsilniej związany jest z równowagą i harmonią, czyli dla Wagi. Znak Wagi, jak i imię Zofia, jest pod szczególną opieką Wenus i Saturna. Równie dobre jest to imię dla Raków, Koziorożców i Panien. Ryby i Bliźnięta pod jego wpływem pozbędą się dręczącego je roztargnienia, Skorpiony będą bardziej zgodne; również Byki , Wodniki i Lwy rozwiną się w pożądanym kierunku. Najmniej zadowolone mogą być z tego imienia przekorne i żywiołowe Barany i Strzelce

Gwiazdy i znane osoby, które nadały swojej córce imię Zofia:

Szymon Majewski

Maciej Miecznikowski

Marcin Prokop

Monika Richardson-Zamachowska

Magda Steczkowska

Wiktor Zborowski

Małgorzata Socha

Rafał Mroczek

Agnieszka Sienkiewicz

Bronisław Komorowski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

702 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent