Wiktoria
UD

Wiktoria - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Wika, Wikusia
Znaczenie : zwycięstwo
Planeta : Księżyc
Znane : Victoria Azarenka, Victoria Beckham
Imieniny : 20 maja, 23 grudnia

Historia imienia

Wiktoria – po łacinie victoria – znaczy „zwycięstwo”. Tak nazywała się rzymska bogini zwycięstwa, odpowiedniczka greckiej Nike. Jednak historycznie imię to jest żeńskim odpowiednikiem Wiktora („zwycięzcy”). Rozsławiła to imię brytyjska królowa Wiktoria, która panowała przez aż 64 lata, w XIX wieku, kiedy brytyjska monarchia była ówczesnym supermocarstwem i nad jej koloniami nigdy nie zachodziło słońce. Styl wiktoriański, czasy wiktoriańskie kojarzą się z czymś solidnym, godnym zaufania, z niewzruszonym porządkiem, kiedy każdy znał swoje miejsce w społeczeństwie, a dom (Anglika) był jego twierdzą.

Znaczenie imienia Wiktoria

Wiktoria – po łacinie victoria – znaczy „zwycięstwo”.

Numerologia imienia Wiktoria

W pełnej zgodzie z historią imienia Wiktoria pozostaje jego liczba – SZEŚĆ – patronująca tradycji, życiu domowemu i społecznej trwałości. Szóstka oznacza też wierność, lojalność, przywiązanie i rozmaite uzdolnienia praktyczne.

Jaka jest Wiktoria?

Jeśli rodzice nadają córce takie imię, z pewnością wiele to mówi o ich intencjach: przez to imię chcą wdrukować dziewczynce wierność rodzinie i domowi, oraz to, że pójdzie ona drogą przewidzianą dla niej przez starszych. Faktycznie, młoda Wiktoria nie będzie się buntować – ale może tym zaskoczyć najbliższych, że szybko stanie się samodzielna, sama przejmie stery i wkrótce starsi zaczną się liczyć z jej zdaniem, a nawet będą przychodzić do niej po radę i na zwierzenia. Planetarnym patronem Wiktorii jest opiekun kobiet i rodziny – Księżyc.

Znak zodiaku imienia Wiktoria

Znakiem zodiaku, który najlepiej przystaje do tego imienia, jest Rak, chociaż zadowolone ze swego imienia będą też Wiktorie ze znaków Koziorożca, Panny i Byka.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Wiktoria:

 Jerzy Dudek  

Robert Friedrich

Danuta Stenka

Artur Gadowski

Małgorzata Teodorska

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

352 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent