Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Wacław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Wacek
Znaczenie : więcej sławy
Planeta : Wenus
Znane : Václav Havel, Václav Klaus, Wacław Kowalski, Wacław Martyniuk
Imieniny : 28 września

Historia imienia

Słowiańskie imię Wacław najbardziej popularne jest w Czechach, gdyż nosili je pierwsi czescy królowie. Czysto polska odmiana tego imienia to Więcesław, a w skrócie Więcław. Poprzez nie życzono, oczywiście, przyszłym królom i wojownikom, „więcej sławy”. W tym imieniu kryje się ciekawostka dla miłośników starożytnych języków. Polski i inne języki słowiańskie mają wspólne korzenie z językami Indii, z germańskimi, greką i łaciną. U nas „więce znaczyło „więcej”, ale też „lepiej, milej”. Od podobnego prasłowa pochodzi łaciński wyraz venus, czyli „wdzięk” lub „rozkosz”. Tak właśnie Rzymianie nazwali boginię miłości, Wenus, a na jej cześć planetę, która jest dawczynią miłości i piękna.

Również z punktu widzenia numerologii Wacław należy do tej samej tradycji, gdyż DWA, liczba tego imienia, oznacza zgodę, wzgląd na drugiego człowieka – partnera, a także zamiłowanie do piękna i sztuki.Tak więc „więcej sławy” zyskać może dziś Wacław przede wszystkim w dziedzinie sztuk pięknych, muzyki, tańca (do którego zawsze ma duże powołanie), a także we wszystkich zawodach, które polegają na umilaniu ludziom życia.

Jaki jest Wacław?

{znak-?}Królewskie pochodzenie tego imienia każe Wacławom mierzyć wysoko i dążyć do szlachetnych celów. Wacławowie dobrze się sprawdzają w wielkim świecie, wśród ludzi sławnych i wpływowych, i zwykle dbają o to, aby dobrze wypaść, oczarować publiczność i pozostawić po sobie miłe wspomnienia. Już w młodym wieku zupełnie naturalnie uczą się właściwego zachowania przy stole i bycia grzecznym wobec rodziny i przyjaciół domu. W sprawach praktycznych Wacławowie wymagają odrobiny troskliwej opieki i wsparcia ze strony przyjaciół, a głównie życiowej partnerki, gdyż zdarza im się zapominać o rzeczach zbyt przyziemnych. Nie jest to dla nich jednak istotną przeszkodą w karierze.

Znak zodiaku imienia Wacław

{zodiak}Jak powiedziano, planetą, która ma w opiece Wacławów, jest Wenus, a więc imię to najodpowiedniejsze jest dla znaku Wagi, a także Byka (którego jednak może przyprawić o zbytnie samozadowolenie). Również wrażliwy Rak i natchnione Ryby szczęśliwie przejdą przez życie z tym imieniem. Wodnikom pomoże ono przyjaźnić się z całym światem, a Lwu zdobyć popularność. Wacław ze znaku Strzelca będzie prowadził światowe życie, Skorpion będzie miał łatwy dostęp do cudzych serc, Panna zapewne zostanie znawcą sztuki. Jako że podlega planecie Wenus, imienia tego nie zaleca się tym znakom, w których wpływy Wenus są słabsze, a więc Bliźniętom, Koziorożcom, a zwłaszcza Baranom.

 

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

268 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent