Weleda
Weleda Baby

Teresa - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Tereska, Terenia
Znaczenie : z wyspy Thera
Planeta : Pluton
Znane : Matka Teresa z Kalkuty, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Teresa Lipowska, Teresa Rosati, Teresa Żylis-Gara
Imieniny : 3 lub 15 października

Historia imienia

Po grecku imię Teresa znaczyło „pochodząca z wyspy Thera”. Wyspa ta, dziś nosząca nazwę Santoryn, jest szczytem olbrzymiego podmorskiego wulkanu. Ponad trzy tysiące lat temu wybuch tego wulkanu zniszczył kwitnącą cywilizację na sąsiedniej Krecie. Pamięć o tej katastrofie dała początek legendom o Atlantydzie. W nazwie wyspy Thera tkwi stary indoeuropejski rdzeń dher, oznaczający „zwierzę”. Od niego pochodzi greckie słowo therion i niemieckie Tier (w obu językach „zwierzę”), a także i nasz „zwierz”. Stąd wynika wielka magia imienia Teresa. Sygnalizuje ono wielkie siły drzemiące w ludzkiej, a szczególnie kobiecej psychice, w podświadomości; siły, które z mocą zwierzęcia lub wulkanu potrafią się niekiedy wydobywać na jaw. Siły te są źródłem życiowej energii, ale również przyczyną wielkich przemian. W astrologii owe „wulkaniczne” siły podświadomości symbolizuje najdalsza z planet – Pluton. Pluton był dominującą planetą w horoskopie urodzeniowym najsłynniejszej Teresy: mistyczki z Hiszpanii, świętej Teresy z Avili.

Znaczenie imienia Teresa

Theresa = z wyspy Thera.

Numerologia imienia Teresa

Liczba imienia Teresa, DWA, nie oznacza w tym przypadku, jak zazwyczaj, zgody ani łagodności. Oznacza raczej dwutorowość życia i obecność owej drugiej, odwrotnej – czyli podświadomej – strony osobowości.

Jaka jest Teresa?

Teresy są wierne swoim głębokim powołaniom, które kryją się w ich nieświadomej psychice. Teresy zwykle nie mieszczą się w schematach, a ich życiorysy pełne są nagłych zwrotów i życiowych przemian. Zmieniają zawody i miejsca zamieszkania, są gotowe wyjechać gdzieś daleko i tam zacząć życie od nowa. Często pociąga je błyskotliwa kariera. Obcy jest im zastój i nie chcą poprzestawać na małym. Kiedy w duszy kipi wulkan, raczej nie grozi szarość i nuda. Za to zdarza się Teresom, że przez długie lata nie znają swojej prawdziwej natury ani prawdziwych możliwości. Z tym większą energią, gdy już dojdzie do przełomu, rzucają się w wir powołania. Teresy są pełne pasji. Często dzielnie walczą o sprawy własne i innych ludzi, stają w obronie innych. W otoczeniu wzbudzają silne uczucia, zarówno wdzięczności, jak i niechęci. Ich zawiłego życia wewnętrznego nierzadko nie rozumieją nawet najbliżsi. Również w męskich sercach potrafią Teresy wzbudzić wielkie namiętności. Zdarza się też Teresom, choć raczej w późniejszym wieku, że obrażają się na świat i wycofują gdzieś na ubocze – na wieś, a w dawnych wiekach – do klasztoru.

Znak zodiaku imienia Teresa

Na zasadzie magicznych podobieństw imię Teresa zaczyna się szczególnie podobać matce dziewczynki, kiedy młoda istota jest ze znaków Skorpiona lub Barana, a najsilniejszą planetą w jej horoskopie jest Pluton. Właśnie dla Skorpionów i Baranów to imię jest najbardziej odpowiednie. „Poradzą” z nim sobie jeszcze tak silne osobowości, jak Lew, Strzelec lub Wodnik. Teresy ze znaków Koziorożca i Panny będą narzucać sobie surowe obowiązki i wysokie cele w życiu. Ryby czuć będą pociąg do mistyki i umartwień. (Dziś odpowiednikiem średniowiecznego umartwiania ciała są surowe diety odchudzające!) Teresy Raki i Byki nadmierną wagę będą przykładać do spraw materialnych. Wagi i Bliźnięta spędzą życie na ciągłych podróżach.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

393 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent