Stanisław

Stanisław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Staś, Stasiu, Staszek
Znaczenie : ustanawiający sławę
Planeta : Jowisz
Znane : Stanisław August Poniatowski, Stanisław Barańczak, Stanisław Bareja, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Lem, Stanisław Marusarz, Stanisław Mikulski, Stanisław Moniuszko, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Sojka, Stanisław Staszic, Stanisław Tym
Imieniny : 8 maja, 14 sierpnia, 13 listopada
 

Historia imienia

Imię Stanisław trudno jest jednoznacznie przetłumaczyć na współczesny język polski; jednakże do dziś jest jasne, z czym się ono naszym przodkom kojarzyło. Słowa zawierające rdzeń „stan” oznaczają przecież stanowczość i stałość, umiejętność postanawiania (czyli decydowania), ustanawiania praw i zastanawiania się nad różnymi sprawami. Wszystkie te słowa odnoszą się do władzy, rozumianej jako zdolność decydowania o losie własnym i innych ludzi. Odnoszą się też do prawa i sprawiedliwości, kojarzą się z silną wolą i umiejętnością odróżniania dobra od zła.

Imię to przez wieki było chyba najpopularniejszym imieniem w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza jednemu z pierwszych polskich świętych, Stanisławowi ze Szczepanowa. Święty Stanisław, biskup Krakowa, wypominał błędy królowi Bolesławowi Śmiałemu, za co został zabity przez jego zauszników. Wielkich Polaków, którzy nosili to imię, było w następnych wiekach bez liku, i gdy się je wymawia, niemalże widać biało-czerwone flagi powiewające na wietrze. Rzeczywiście charakter związany jest z imieniem Stanisław bardzo przypomina narodowy charakter Polaków. Św. Stanisław zginął dlatego, że sprzeciwił się królowi. To było typowe, gdyż Stanisławowie mają własne zdanie dotyczące różnych spraw, są niezależni i nie ufają ślepo autorytetom. Sami decydują o sobie; wolą sami rządzić niż słuchać innych. Są samodzielni i wolni duchem, ale przy tym niepokorni, nieco anarchiczni i trudno ich upilnować – zwłaszcza gdy są w młodym wieku.

 Znaczenie imienia Stanisław

Stanisław – ustanawiający sławę.

Numerologia imienia Stanisław

Ale jednocześnie liczbą tego imienia jest DZIEWIĄTKA – a ludzie o tej liczbie kierują się w życiu nie tyle osobistym, egoistycznym interesem, co ogólnymi zasadami i względem na wspólne dobro. Myślą o przyszłości raczej niż o teraźniejszości i sprawy duchowe są dla nich ważniejsze niż materialna konieczność. Dziewiątka oznacza u nich bowiem także szerokie horyzonty, rozległe zainteresowania, a przy tym żyłkę do spraw publicznych i do polityki.

Jaki jest Stanisław?

Jeżeli nadamy synowi imię Stanisław, możemy być pewni, że będzie kontynuował stare polskie cnoty – i wady zarazem. Będzie samodzielny i zaradny, ale niechętnie będzie słuchał rozkazów. Różne prawdy głoszone przez innych musi sprawdzić po swojemu. Miłą będzie mu sława i rozgłos, choć może nie mieć ochoty na mrówczą pracę. Bardziej będzie polegał na swojej błyskotliwości niż na głębokiej wiedzy. I chętnie będzie zabierał głos przy konferencyjnym stole – także w takich sprawach, na których, naprawdę, nie za bardzo się zna.

Znak zodiaku imienia Stanisław

Imię Stanisław najlepiej współdziała z energią Jowisza i jowiszowego znaku Strzelca. Bliskie jest również dwóm stałym znakom zodiaku: Lwu i Bykowi, oraz miłośnikom tradycji – Rakom. Nadane Baranom i Bliźniętom uczy te nazbyt „prędkie” znaki opanowania i rozsądku, zaś Pannie i Koziorożcowi dodaje lotności i rozmachu. Skorpionom, Wodnikom i Rybom może dostarczyć zapału potrzebnego do rozwoju. Wagom wyda się pewnie zbyt staromodne.

 Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Stanisław:

Marcin Dorociński

Ewa Drzyzga

Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński

Agata Młynarska

Justyna Steczkowska

Małgorzata Rozenek-Majdan

 

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie