UD

Roman - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Romek, Romuś
Znaczenie : Rzymianin
Planeta : Słońce
Znane : Roman Abramowicz, Roman Giertych, Roman Herzog, Roman Kłosowski, Roman Kołtoń, Roman Kosecki, Roman Polański, Roman Polko, Roman Wilhelmi
Imieniny : 9 sierpnia, a także 28 lutego, 1, 6 i 23 października oraz 18 listopada

Historia imienia

Romanus po łacinie znaczy „rzymski” albo „Rzymianin” – od Romy, czyli Rzymu. Rzymianie pierwsi stworzyli wielkie imperium w Europie i przez długie wieki wszystkie narody Europy uważały ich za wzór. Solidne świątynie z kamienia nazywano „romańskimi”, a opowieści o dawnych, baśniowych czasach – „romantycznymi”. Dziś imię Roman kojarzyć się może też z romantyzmem i romansami.

Znaczenie imienia Roman

Roman – „rzymski” albo „Rzymianin”

Numerologia imienia Roman.

Liczbą imienia Roman jest JEDEN. Jedynka oznacza początek, źródła, najdawniejsze czasy, kiedy świat był świeży i wszystko nowe. Oznacza także rzeczy, które trwają wiekami i się nie starzeją. W imieniu Roman zaklęta jest cząstka tej mocy, dzięki której dumni Rzymianie budowali niegdyś swoje imperium.

Jaki jest Roman?

Typowy Roman wierzy we własne siły, zna swoje życiowe cele i łatwo drogi nie zmienia. Nie jest zapaleńcem, pośpiesznie coś zaczynającym i zaraz porzucającym. Jego plany dojrzewają powoli, ale kiedy Roman zabierze się do dzieła, jest konsekwentny i trzyma się raz obranej linii. Roman ceni sobie wolność i niezależność. W jego naturze bardziej leży kierowanie innymi niż słuchanie poleceń. Zdarza mu się narzucać innym zdanie oraz upierać się: „ja wiem lepiej”. Romanowie są zazwyczaj uzdolnieni, twórczy i błyskotliwi, ale nie rozpraszają sił. Wiodą bogate życie, ale tak naprawdę realizują tylko jeden plan i mają jedną główną sprawę w życiu do załatwienia. Roman potrafi być romantycznym kochankiem i zgodnie z charakterem swojej liczby jeden jest wierny jednej damie serca. Mając Romana za towarzysza, można czuć się bezpiecznie.

Znak zodiaku imienia Roman

Imię Roman najwięcej ma wspólnego ze znakami Koziorożca i Lwa. Wodnik, Skorpion, Rak, Strzelec i Byk, obdarzone tym imieniem, będą umiały wykorzystać swój twórczy potencjał. Roman ze znaku Panny będzie pewnie zbyt wyspecjalizowany w jednym kierunku. Bliźnięta mogą nie odczuć w pełni wibracji tego imienia, zaś Baran, Waga i Ryby zapewne będą zbytnio angażować się w różne romantyczne historie.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

508 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent