Przemysław
UD

Przemysław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Przemek, Przemuś
Znaczenie : przemyślny, inteligentny
Planeta : Merkury
Znane : Przemysław Babiarz, Przemysław Gintrowski, Przemysław Edgar Gosiewski, Przemysław Saleta, Przemysław Tytoń
Imieniny : 13 kwietnia

Historia imienia

Istniało kiedyś słowiańskie imię Przemysł, które oznaczało człowieka „przemyślnego”, a więc bystrego i inteligentnego. We wczesnym średniowieczu pewien wódz imieniem Przemysł założył gród nad Sanem, który od jego imienia nazwano Przemyślem. W późniejszych czasach do Przemysła doczepiono końcówkę „sław”, i tak powstał Przemysław. Tak więc od samego początku imiona Przemysł i Przemysław związane były ze sprytem, obrotnością i przedsiębiorczością. Warto też wiedzieć, że słowem „przemysł”, dziś oznaczającym fabryczną produkcję, kiedyś nazywano działalność, która nie była ani chłopską pracą na roli, ani wojennym zajęciem rycerstwa, i przy której trzeba było „ruszyć głową”. „Przemysłem” więc nazywano zarówno handel, jak i myślistwo oraz zbójowanie. Spośród greckich bogów patronem wszystkich takich zajęć był Hermes, czyli Merkury. Stąd wypływa wniosek, że i dziś Przemysławowie są pod szczególną opieką Merkurego, a charakterem przypominają dwa znaki Merkurego, czyli Bliźnięta i Pannę.

Znaczenie imienia Przemysław

Przemysław = przemyślny, inteligentny.

Numerologia imienia Przemysław

Liczba imienia wynosi CZTERY. Czwórka jest liczbą stateczną i pokojową, co zgadza się z tym, że i w imieniu Przemysław nie zapisano żadnych wojowniczych treści, tak częstych przecież w słowiańskich imionach.

Jaki jest Przemysław?

Przemysławowie – jak większość numerologicznych czwórek – są dobrze wpasowani w społeczne układy, żyją w zgodzie ze swoim środowiskiem (i sąsiadami), mają wiele zdrowego rozsądku i rozeznania w rzeczywistości – a to, jak wiadomo, jest całkiem niezłym punktem startowym do robienia interesów. Przemysław jest zwykle zrośnięty ze społecznym życiem swojej okolicy, zna chyba wszystkich w swym mieście czy gminie i sam jest postacią popularną. Woli być kimś ważnym w małym miasteczku, niż zniknąć w wielkomiejskim tłumie. Budzi zaufanie: dotrzymuje obietnic i nie należy do tych, którym puszczają nerwy. Przemysławowie, wierni zasadom Merkurego, dobrze się sprawdzają w biznesie, potrafią chwytać okazje i są odporni na namowy różnych lekkoduchów i finansowych fantastów. Dużo podróżują, chociaż zawsze z przyjemnością wracają do domu. Zwykle mają też talent do języków obcych i bywają zdolnymi psychologami.

Znak zodiaku imienia Przemysław

Imię Przemysław, naładowane energią praktycznej liczby cztery oraz energią żywiołu powietrza i planety Merkury, najlepiej będzie służyć chłopcom ze znaku Bliźniąt. Sprawi jednak, że Przemysławowie będą spokojniejsi i bardziej pewni siebie niż pozostałe Bliźnięta. Podobnie korzystny wpływ wywiera na Panny. Rakom (też dobry znak dla Przemysławów) imię to dodaje rozmachu i przedsiębiorczości, Lwom zaś zdrowego rozsądku. Również Strzelcom i Wodnikom każe twardo stąpać po ziemi. Odpowiednie też jest dla Byków i Ryb. Dla Baranów i Skorpionów imię to niesie zbyt łagodne wibracje, dla Wag jest zbyt proste, Koziorożce zaś za mało dopinguje do działania.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

640 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent