Parys
UD

Parys - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Parysek, Parysik
Znaczenie : etymologia nieznana
Planeta : Jowisz i Neptun
Znane : Paris Hilton
Imieniny : 5 sierpnia
 

Historia i znaczenie imienia Parys

Imię Parys jest kojarzone głównie z legendarną postacią z mitologii greckiej, jak i nazwą stolicy Francji. Parys był trojańskim księciem, synem króla Priama. Bogowie Olimpu poprosili Parysa o rozstrzygnięcie konkursu piękności między Herą, Afrodytą i Ateną. Każda z bogiń pojawiła się przed Parysem, oferując prezenty w zamian za ich wybór jako tej najpiękniejszej. Hera była przygotowana do zaoferowania na własność w całości dzisiejszej Europy i Azji. Atena oferowała mądrość i umiejętności w walce. Ale Afrodyta była w stanie zaoferować Helenę, królową Sparty, najpiękniejszą kobietę na ziemi. Parys wybrał więc Afrodytę. Porwał piękną Helenę z pomocą Afrodyty, wywołując w ten sposób dziesięcioletnią wojnę trojańską (około 1300 roku p.n.e.) i powodując upadek swojej ojczyzny. Parys jest uwieczniony w eposie Homera „Iliada”, w którym jest przedstawiany jako tchórzliwy i niewykwalifikowany (w porównaniu do swojego brata Hektora), chociaż śmiertelnie rani Achillesa strzałą w piętę, ostatecznie zabija go Filoktet. Greckie imię Πάρις (Paryż) nie ma znanej etymologii.

Z kolei starożytne miasto Paryż, położone nad Sekwaną w północnej Francji, wykazuje dowody osadnictwa już w 4200 r.p.n.e. Nazwa pochodzi od subplemienia Celtów/Gaulów, Parisii, którzy osiedlili się w okolicy około 250 r.p.n.e. Mówi się, że celtycko-galijskie słowo „parisio” oznacza „ludzi pracy, rzemieślników”.

Głównie ze względu na Parysa z mitologii greckiej, imię to było zawsze uważane za męskie. Dopiero pod koniec XX wieku rodzice (głównie Amerykanie) przyjęli to imię także dla swoich córek, jako żeńskie. W Polsce imię to było nadawane już w średniowieczu (także w formie Parzysz).

Numerologia imienia Parys

Liczba imienia Parys to numerologiczna SIÓDEMKA, opisująca osoby obdarzone duchowością i głębokim wglądem w swój świat wewnętrzny.

Jaki jest Parys?

Parys to mężczyzna poszukujący sensu naszego istnienia. Pragnie odnaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania związane z egzystencją, duchowością i wiarą. Często więc można go spotkać głęboko zamyślonego, zamkniętego w swoim wewnętrznym świecie. To osoba inteligentna, o lotnym i bystrym umyśle. Jest szanowany i ceniony, ludzie liczą się z jego zdaniem, a niektórzy postrzegają go nawet jako autorytet. Parys często podąża za swoją intuicją i emocjami. Jest bardzo wrażliwy, łatwo również go zranić nieodpowiednio dobranymi słowami czy czynami.

Znak zodiaku imienia Parys

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Parysa to Strzelec i Ryby.

542 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent