UD

Oliwier - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Oliwierek, Oli, Olo, Oliwek
Znaczenie : od słów "armia elfów" lub "drzewo oliwne"
Planeta : Słońce i Mars
Znane : Olivier Janiak, Olivier Dacourt, Olivier Messiaen
Imieniny : 27 maja, 2 września
 

Historia i znaczenie imienia Oliwier

Imię Oliwier ma kilka możliwych dróg pochodzenia. Zazwyczaj jest uważane za nowoczesną formę staroangielskiego Ælfhere z germańskich elementów „ælf”, co znaczy „elf” i „hari”, czyli „armia”. We wczesnej mitologii germańskiej wierzono, że elfy mają pewne magiczne moce. Elf mógł je wykorzystać, aby utrudniać lub przynosić korzyści ludziom, w zależności od jego nastroju. W rezultacie staroangielski składnik „ælf” był powszechnie używany do tworzenia imion staroangielskich (z których wiele przetrwało próbę czasu): Ælfræd „Elf-doradca” (Alfred), Ælfwine „Elf- przyjaciel” (Alwin / Elwin), Ælfric „Władca elfów” (Eldridge), Alberich „Król elfów”(Aubrey). A oto kolejny interesujący fakt: „ælfsogoða” było staroangielskim słowem oznaczającym „czkawkę”, stan, który prawdopodobnie został spowodowany przez elfy.

Drugie możliwe pochodzenie Oliwiera odnosi się do starego skandynawskiego imienia Áleifr (Olaf), od staronordyckiego „óleifr” oznaczającego „przodek; relikt”. Wreszcie, wpływ na istnienie Oliwiera jako oddzielnego imienia mogło mieć łacińskie „olivarius” lub „drzewo oliwne”. Drzewo oliwne jest symbolem pokoju, czego korzenie można znaleźć w Biblii, kiedy to gołąb przychodzi do Noego ze świeżo zerwanym liściem oliwnym pod koniec Wielkiego Potopu. W ten sposób liść oliwny stał się symbolem zbliżającego się pokoju.

Imię Oliwier jest ogromnie popularne w krajach anglojęzycznych, najbardziej w Anglii i Australii. Dość wysoko plasuje się również w Szkocji, Kanadzie, Irlandii Północnej, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Imię to jest uwielbiane również we wszystkich krajach skandynawskich – zajmuje pierwsze miejsca popularności w Danii, Norwegii i Szwecji.

W Polsce imię Oliwier w 2020 roku uplasowało się na 21. pozycji pod względem częstości jego nadania.

Numerologia imienia Oliwier

Liczba imienia Oliwier to numerologiczna JEDYNKA, pasująca do liderów i przywódców.

Jaki jest Oliwier?

Oliwier jest odważny i żądny przygód. Lubi być w centrum zainteresowania, każdy w towarzystwie zwraca na niego uwagę. Zupełnie naturalnie przychodzi mu bycie liderem w grupie, ludzie lubią za nim podążać. Nie narzeka na brak zainteresowania w sprawach miłosnych. Doskonale wie, czego pragnie w życiu i bez trudu po to sięga. Jest urodzonym zdobywcą.

Znak zodiaku imienia Oliwier

Imię Oliwier najlepiej pasuje do znaków Lwa i Barana, które wiążą się z jego dominującym i odważnym charakterem.

853 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent