UD

Marzanna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Marzanka
Znaczenie : od imienia bogini symbolizującej zimę i śmierć
Planeta : Neptun i Jowisz
Znane : Marzanna Wolska, Marzanna Stefania Drab, Marzanna Bogumiła Kielar, Marzanna Graff-Oszczepalińska
Imieniny : 21 marca i 2 czerwca

Historia imienia

Marzanna to imię słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Do czasów współczesnych polskim zwyczajem jest topienie Marzanny, czyli kukły przedstawiającej boginię. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie kukły symbolizującej boginię śmierci, przyniesie usunięcie skutków, które wywołała, a więc przyczyni się do nadejścia wiosny. W XIV wieku próbowano zakazać tej tradycji, nazywając ją zabobonną, a w XVII i XVIII wieku próbowano ją zastąpić zrzucaniem z wieży kościelnej kukły symbolizującej Judasza, jednakże nie przyniosło to rezultatów – rodzime, głęboko zakorzenione tradycje okazały się silniejsze.

Imię Marzanna może także być przekształceniem imienia Maryjana/Maryjanna (obecnie Marianna). Imię to jest dość rzadko nadawane w Polsce ze względu na jego negatywne nacechowanie.

Znaczenie imienia Marzanna

Od imienia słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć lub od przekształconego imienia Marianna.

Numerologia imienia Marzanna

Marzanna to numerologiczna SIÓDEMKA.

Jaka jest Marzanna?

Wbrew legendzie, jaka otacza to imię, Marzanna jest osobą niezwykle wrażliwą i podatną na zranienie. Często zamyka się w sobie w obliczu wrogości, woląc uniknąć konfrontacji. Nie akceptuje niesprawiedliwości i fałszu, jest zdolna do wielkiej bezinteresowności, jeśli sprawa jest bliska jej sercu. Potrafi dowodzić innymi oraz podejmować znaczną odpowiedzialność.

Jako dziecko, Marzanna jest uczynna, zdyscyplinowana i pomocna, co sprawia, że może być doskonałą starszą siostrą, która dzielnie zaopiekuje się swoim rodzeństwem, jeśli jest taka potrzeba. Trzeba jednak uważać, by nie wykorzystywać jej życzliwej i pomocnej natury. Warto, by w swoim wolnym czasie zaangażowała się w aktywności poza domem, co pozwoli jej na zachowanie właściwej równowagi w relacjach z innymi ludźmi i otoczeniem.

Znak zodiaku imienia Marzanna

Do imienia Marzanna i numerologicznej Siódemki najbardziej pasują znaki Bliźniąt, Strzelca i Ryb.

255 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent