UD

Mariusz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mariuszek
Znaczenie : od rzymskiego nazwiska rodowego. Pierwotne znaczenie nie jest znane
Planeta : Księżyc i Jowisz
Znane : Mariusz Czajka, Mariusz Czerkawski, Mariusz Jurasik, Mariusz Max Kolonko, Mariusz Kwiecień, Mariusz Lewandowski, Mariusz Pudzianowski, Mariusz Szczygieł, Mariusz Wlazły
Imieniny : 19 stycznia

Historia imienia

Dziś może się wydawać, że Mariusz (a również Marian) to męska odmiana imienia Maria. Tak jednak nie jest. Maria jest pochodzenia hebrajskiego, natomiast imię Mariusz powstało w Rzymie, brzmiało pierwotnie Marius i było nazwiskiem, które oznaczało mężczyzn z (rodu) gens Maria. Jego znaczenie, jak większości starych rzymskich nazwisk rodowych, jest dziś nie do odgadnięcia, chociaż może kojarzyć się z imieniem Marsa, opiekuńczego bóstwa Rzymu.

Znaczenie imienia Mariusz

Imię Mariusz powstało w Rzymie, brzmiało pierwotnie Marius i było nazwiskiem, które oznaczało mężczyzn z (rodu) gens Maria.

Numerologia imienia Mariusz

Liczba imienia równa jest SZEŚĆ. Stąd – oraz z wibracji zawartych w jego brzmieniu – można wyczytać, że imię Mariusz uczy rzetelności i poważnego stosunku do życia i własnych obowiązków.

Jaki jest Mariusz?

Imię zwykle jest nadawane chłopcom, u których rozwija się silny zmysł opiekuńczy i instynkty rodzinne. Ale nie ograniczają się do własnego domu: tak jak starożytni Mariuszowie budowali Rzymskie Imperium, dzisiejsi Mariuszowie budują swoje imperia w biznesie, w działalności społecznej, w nauce czy w innych dziedzinach. Choć raczej nie są typem błyskotliwych gwiazdorów, chętnie biorą odpowiedzialność za innych i gromadzą wokół siebie ludzi, którzy chcą działać razem z nimi. Cenią lojalność i przywiązanie, a swoim bliskim dają tak poszukiwane poczucie bezpieczeństwa.

Znak zodiaku imienia Mariusz

Mariusz, jako imię podlegające Księżycowi i Jowiszowi, najbardziej jest odpowiednie dla znaku Raka oraz dla dwóch pozostałych znaków żywiołu wody, czyli Ryb i Skorpiona. Bliskie jest także naturze Strzelca i Lwa. Z pozostałych znaków dobrze je przyjmą jeszcze Byk, Bliźnięta, Panna i Koziorożec, natomiast Barany, Wagi i Wodniki mogą czuć, że w pewnym stopniu ogranicza ich naturę.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

709 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent