Maciej - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Maciek, Maciuś
Znaczenie : dar Jahwe
Planeta : Księżyc i Wenus
Znane : Maciej Damięcki, Maciej Dejczer, Maciej Kuroń, Maciej Kurzajewski, Maciej Maleńczuk, Maciej Orłoś, Maciej Rock, Maciej Słomczyński, Maciej Stuhr, Maciej Szczęsny, Maciej Ślesicki, Maciej Wojtyszko, Maciej Zakościelny, Maciej Zembaty, Maciej Żurawski
Imieniny : 30 stycznia, 24 lutego, 14 maja i 11 listopada

Historia imienia

Blisko spokrewnione z nim jest imię Mateusz, też hebrajskie, i znaczące to samo. Imię Maciej promieniuje ciepłem, dostatkiem, kojarzy się z szumem sadów i brzęczeniem pszczół. I chociaż powstało wśród skalistych pustyń Ziemi Świętej, od dawna zadomowiło się w Słowiańszczyźnie.

Znaczenie imienia Maciej

Maciej należy do tych imion, które znaczą „dar Boga” – razem z Teodorem i Bogdanem

Numerologia imienia Maciej

Liczba tego imienia wynosi SZEŚĆ. Szóstka spośród wszystkich liczb najsilniej związana jest z życiem przyrody – i z ludźmi, którzy żyją w zgodzie z naturą, jako jej dobrzy gospodarze. To wyjaśnia wszystkie skojarzenia imienia Maciej z zacisznym domem, spokojną wsią, dostatkiem, wygodami i dobrobytem.

Jaki jest Maciej?

Kiedy słyszymy to imię, jesteśmy pewni, że ktoś, kto ma na imię Maciej, nie jest w stanie nikogo skrzywdzić ani urazić, ani nawet zaniedbać. Mało jest imion, które równie silnie budzą odruchowe zaufanie. (Może jeszcze Krzysztof?) A bierze się to stąd, że Maciejowie mocą swojej liczby – SZEŚĆ – sami mają głębokie zaufanie do swojej natury i do własnego losu. Żyją tak, jakby nic złego nie mogło się przytrafić – ani im samym, ani ich bliskim. Jeżeli zaś los chwilowo nie sprzyja, Maciej zawsze może liczyć na rodzinę i przyjaciół, których sobie zawczasu pozyskał. Można zatem żartobliwie powiedzieć, że Macieje spadają zawsze na cztery łapy, jak koty, które też chętnie lud nazywa Maćkami. Maciejom właściwy jest spokój i równowaga ducha. Umieją też właściwie wykorzystywać nadarzające się okazje – również w interesach. Cenią sobie uroki życia małżeńskiego i rodzinnego. Potrafią otoczyć się rzeczami pięknymi i wygodnymi, mają dobry gust – a przynajmniej brak im zamiłowania do nowoczesnych dziwactw. Żywią szacunek do historii i przyrody. Bywają niestrudzonymi kolekcjonerami różnych cennych przedmiotów, a często także dzieł sztuki. Są dobrymi doradcami, na ich opiniach można polegać i – co cenne – znają się również na kobiecej stronie życia. W ich życiowej karierze raczej rzadko zdarzają się nagłe zrywy i gwałtowne zmiany – Maciejowie raczej stawiają na spokój i stopniowy rozwój. Mają dobrą intuicję, jeśli chodzi o sprawy finansowe i potrafią dochodzić do znacznych dostatków nawet w mało sprzyjających czasach. I dodajmy, miły jest Maciejom zarówno wolny rynek, jak i prywatna własność.

Znak zodiaku imienia Maciej

Imię Maciej najlepiej zestrojone jest ze znakiem Byka – wręcz zaprojektowane jakby specjalnie dla tego znaku. Często okazuje się, że zadowoleni ze swojego imienia Maciejowie, nawet gdy ich Słońce znajduje się w innym znaku, to w Byku mają Księżyc lub ascendent. Również domator i miłośnik osiadłego życia – Rak – jest dobrym kandydatem na Macieja. Można polecić też to imię Wagom, Rybom i Pannom. Dla wielu znaków będzie miało działanie terapeutyczne: pomoże przezwyciężyć kłopoty, jakie często mają owe znaki. A więc Lwy, Bliźnięta i Strzelce uczy opanowania i zgodnego współdziałania z otoczeniem. Skorpionom i Koziorożcom każe cieszyć się życiem. U Wodników rozwija dobre wyczucie rzeczywistości. Jeden Baran może tylko czuć się z nim niewygodnie.

Gwiazdy i znane osoby, które nadały swojemu synowi imię Maciej:

  Maciej Dejczer

 Katarzyna Dowbor

 Maciej Miecznikowski 

Wojciech Eichelberger

Jerzy Stuhr

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

658 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent