Leszek i Lech
UD

Leszek i Lech - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Lesiu, Lechu
Znaczenie : chytry, przebiegły
Planeta : Merkury
Znane : Leszek Balcerowicz, Leszek Długosz, Leszek Drogosz, Lech Janerka, Lech Kaczyński, Leszek Kołakowski, Leszek Kuzaj, Leszek Miller, Leszek Moczulski, Leszek Możdżer, Leszek Teleszyński, Lech Wałęsa
Imieniny : 3 czerwca, 12 sierpnia

Historia imienia

Leszek, Lech (a jeszcze dawniej Lestek) to imiona, które w średniowieczu były własnością książęcego rodu Piastów, podobnie jak Bolesław, Mieszko i Władysław. Dlatego nie zaginęły, jak większość starych słowiańskich imion. Imię Lech miał też nosić mityczny założyciel Gniezna. 

Znaczenie imion Leszek i Lech

Co znaczyło to imię? Słowo, od którego ono pochodzi, zostało zapomniane. Gdyby się zachowało, brzmiałoby dziś „lestki” i znaczyłoby „chytry”, „przebiegły”, „łebski”. Przebiegłość i umiejętność przechytrzenia przeciwników była cnotą wysoko cenioną u dawnych Słowian, czego dowodem jest drugie imię o tym samym znaczeniu: Przemysł (dzisiejszy Przemysław).

Numerologia imion Lech i Leszek

Oba imiona – Lech i Leszek – mają tę samą liczbę, SIEDEM. Siódemka spośród wszystkich liczb, jakie rozważa numerologia, najmniej jest związana z konkretną, namacalną rzeczywistością, a numerologiczne siódemki zdolne są do najdalszych wycieczek w świat ducha i wyobraźni. Jedni pod wpływem tej liczby stają się fantastami i marzycielami, inni na odwrót – zdolni są do intelektualnych kombinacji.

Jaki jest Leszek i Lech?

Lechowie i Leszkowie obdarzeni są rozumem planistów, graczy i strategów. Można ich sobie wyobrazić nie tylko jako szachowych mistrzów, lecz także jako mózgi kierujące firmami, partiami i grupami nacisku. Potrafią dostrzegać w świecie wpływy, tendencje i układy, umieją planować swoje posunięcia i w przemyślany sposób odpowiadać na ruchy przeciwników. Ludzi o tym imieniu rzeczywiście trudno jest przechytrzyć! A do tego dzięki ochronnemu działaniu siódemki zdolni są do wyrzeczeń i potrafią długo zadowalać się niewielkimi osobistymi korzyściami – a we właściwym momencie śmiało sięgają po główną wygraną. Planetarny patron Lechów (i Leszków), Merkury, sprawia, że dobrze czują się we wszelkich zajęciach jemu podległych, a więc w handlu, w reklamie, w podróżach – a także w pisaniu i mówieniu do mikrofonu i nie razi ich światło reflektorów. Ale zanim Lech (i Leszek) znajdzie swoje miejsce w społeczeństwie, jest jako dziecko lub nastolatek rozbrykany i nieposłuszny i musi na własnej skórze doświadczyć masy przygód. Z niespokojnych młodzieńców wyrastają oni na dobrych ojców rodzin i zaufanych członków organizacji.

Znak zodiaku imienia Leszek i Lech

Na oba te imiona czekają te znaki zodiaku, które podlegają szczególnym wpływom Merkurego, a więc (w tej właśnie kolejności): Wodnik, Bliźnięta i Panna. Dodajmy do tej listy jeszcze Skorpiona. Nie ma też przeszkód, by imię Lech (albo Leszek) nadać Baranowi, Lwu, Strzelcowi czy też Wadze lub Rakowi. Koziorożcom imiona te mogą się wydać za mało poważne, natomiast Rybom i Bykowi raczej obca jest energia z nimi związana.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

748 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent