Ksawery
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Ksawery - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ksawcio, Ksawik
Znaczenie : od nazwy miejscowości Etxeberri
Planeta : Jowisz i Merkury
Znane : Ksawery Jasieński, Xawery Dunikowski, Javier Solana, Xabi Alonso
Imieniny : 31 stycznia i 3 grudnia
 

Historia i znaczenie imienia Ksawery

Imię Ksawery ma swoje korzenie w Kraju Basków. Jest jednym z niewielu imion, które jest używane także poza tym regionem. Początków imienia Ksawery można doszukać się w średniowiecznym baskijskim nazwisku, które pochodzi od nazwy miejscowości – od baskijskiego „Etxeberri” oznaczającego „nowy dom”. Ksawery (a w oryginale Javier) to mocno zmutowana hiszpańska forma tego starego baskijskiego imienia. Język baskijski (znany również jako „euskara”) jest tym, co lingwiści nazywają jednym z nielicznych tak zwanych języków „izolowanych”. Innymi słowy, podczas gdy każdy inny język w Europie wywodzi się z korzeni protoindoeuropejskich (i dlatego wszystkie są ze sobą ostatecznie spokrewnione), baskijski nie jest spokrewniony z żadnym innym językiem znanym językoznawcom. Już sam ten fakt sprawia, że ​​przetrwanie języka baskijskiego jest jedną z najbardziej niezwykłych historycznych tajemnic.

Imię Ksawery stało się popularne za sprawą świętego Franciszka Ksawerego (1506-1552), jednego z siedmiu współzałożycieli Towarzystwa Jezusowego (znanego jako jezuici). Franciszek Ksawery urodził się w baskijskiej rodzinie szlacheckiej, w hiszpańskim Królestwie Nawarry. Nie tylko zasłynął z założenia jezuitów, ale również z jego entuzjastycznej pracy misyjnej na Wschodzie. Ze względu na pozycję Franciszka Ksawerego w Kościele rzymskim, imię to głównie nadawano w pobożnych hiszpańskich i portugalskich rodzinach. Jednak Ksawery jest zaskakująco popularny również w krajach anglojęzycznych (Australia, Anglia i Stany Zjednoczone).

W Polsce imię Ksawery w 2020 roku uplasowało się na 42. pozycji pod względem częstości jego nadania.

Numerologia imienia Ksawery

Liczba imienia Ksawery to numerologiczna TRÓJKA, pasująca do ludzi o ogromnej wyobraźni i intuicji.

Jaki jest Ksawery?

Ksawery jest osobą bardzo emocjonalną. Łatwo go zranić czy sprawić mu przykrość, na szczęście nie chowa długo urazy. Jest łagodny i niezwykle wielkoduszny. Charakteryzuje się też wieloma talentami. Szybko się uczy, w tym rzeczy zupełnie dla niego nowych. Ksawery roztacza wokół siebie pozytywną energię, przyciągając tym innych do siebie.

Znak zodiaku imienia Ksawery

Imię Ksawery najlepiej pasuje do znaków Strzelca i Wodnika, które wiążą się z jego wszechstronnym i ujmującym charakterem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Ksawery:

Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski, Anna Czartoryska-Niemczycka, Robert Korzeniowski, Michał Wiśniewski (Xavier)

294 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent