Weleda
Weleda Baby

Jadwiga - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Jadzia, Jadwinia, Jadźka, Wisia, Wiśka
Znaczenie : walka, wojna
Planeta : Merkury
Znane : Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jadwiga Staniszkis
Imieniny : 16 października, 17 lipca i 14 kwietnia

Historia imienia

W dawnym dialekcie niemieckim imię Jadwiga brzmiało Hadu-wig, a obie części tego imienia znaczą to samo: „walka” lub „wojna”. Trudno dziś dociec, dlaczego dawni Germanowie nadawali swoim niewiastom takie wojownicze imiona. (Innym przykładem jest Matylda, czyli „siła-walka”.) Bo raczej kobietom nikt nie życzył wojennych przygód. Imię Jadwiga od dawna zadomowiło się w Polsce, głównie za sprawą św. Jadwigi, patronki Śląska, oraz Jadwigi z rodu Andegawenów, królowej Polski, małżonki Władysława Jagiełły, która niedawno została kanonizowana. U nas imię to złagodniało i nikt prócz językoznawców nie kojarzy go już z wojną.

Znaczenie imienia Jadwiga

W dawnym dialekcie niemieckim imię Jadwiga brzmiało Hadu-wig, a obie części tego imienia znaczą to samo: „walka” lub „wojna”.

Numerologia imienia Jadwiga

Pozostała za to „twarda” liczba imienia – OSIEM – która każe Jadwigom poważnie myśleć o życiu, daje im samodzielność, i sprawia, że często startują do sukcesu w zawodach i dziedzinach życia uznawanych za męskie.

Jaka jest Jadwiga?

Jako małe dziewczynki Jadwigi są nad wiek poważne, zadają rodzicom filozoficzne pytania i wcześnie wiedzą, co będą robić, gdy dorosną. Szybko stają się odpowiedzialne i obejmują ważne stanowiska w szkolnych samorządach i w harcerstwie. Mają dobrze określone zasady, wiedzą, czego się w życiu trzymać, co jest dobre, a co złe. Niemniej życie, jakie poznają Jadwigi, okazuje się bardziej skomplikowane i zasady nie chronią ich przed popełnianiem błędów. Ich praca i inne zajęcia zwykle wymagają stałego doskonalenia się i poprawiania innych. Po latach często Jadwigi zauważają, że przebyły długą drogę i dokonały wielkiego awansu na społecznej drabinie. Typowa Jadwiga obdarzona jest zdrowym rozsądkiem, zimną krwią i dużą odpornością psychiczną. Ma wrodzony talent do sprawnego gospodarowania pieniędzmi: nawet mając ich niezbyt wiele, potrafi robić z nich najwłaściwszy użytek. Potrafi dawać sobie radę i żyć szczęśliwie w warunkach, które innych przyprawiałyby o wieczne zmartwienia. Gdy trzeba pomóc i doradzić komuś, kto znalazł się w biedzie, Jadwiga uczyni to z największym wdziękiem. Mężowie i narzeczeni Jadwig niech wezmą pod uwagę to, że królowa Jadwiga naprawdę nosiła tytuł „króla”, nie „królowej” Polski, i to ona pierwsza zasiadła na tronie na Wawelu, a Jagiełło dopiero później, dzięki małżeństwu z nią. Teraz jest podobnie: żadna Jadwiga nie pozwoli sobą rządzić, a raczej przeciwnie, to ona przejmie kierowanie.

Znak zodiaku imienia Jadwiga

Imię Jadwiga jest najbardziej odpowiednie dla dwóch znaków, które leżą po przeciwnej stronie zodiaku: dla Panny i Ryb. Równie dobrze będzie służyć energicznym Lwom, wytrwałym Koziorożcom, zdecydowanym Skorpionom i Wodnikom. Nie ma też przeszkód, by tak się nazywały Bliźnięta i Strzelce. Dla znaków podległych Wenus – Byka i Wagi – a także dla Raka, istnieje wiele wdzięczniejszych imion.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Jadwiga:

 Maria Seweryn

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

783 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent