Jacek - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Jacuś
Znaczenie : hiacynt (kwiat)
Planeta : Merkury
Znane : Jacek Bąk, Jacek Cygan, Jacek Czachor, Jacek Fedorowicz, Jacek Gollob, Jacek Kaczmarski, Jacek Kawalec, Jacek Kuroń, Jacek Piechota, Jacek Poniedziałek , Jacek Wójcicki, Jacek Wszoła, Jacek Zieliński
Imieniny : 17 sierpnia; także 10 lutego, 3 lipca lub 11 września

Historia imienia

Jacek jest obecnie, obok Andrzeja, najpopularniejszym imieniem męskim w Polsce, chociaż wyszło już z mody i nie jest teraz tak często nadawane jak w XXw. Imię to brzmi dla nas swojsko, ale wcale nie jest słowiańskie: przybyło z Grecji, a w istocie pochodzi z języka jakiegoś ludu starszego od Greków. Jacek to Hiacynt, po grecku Hyakinthos. Tak, według mitu, nazywał się piękny młodzieniec, który zginął, gdy niechcący uderzył go dysk wyrzucony przez boga Apollina. Z jego krwi wyrosły kwiaty nazwane hiacyntami. Być może ta dziwna opowieść jest odległym wspomnieniem ludzkich ofiar składanych bogom. Imię to pewnie poszłoby w niepamięć, gdyby nie św. Jacek Odrowąż, polski dominikanin i osobisty uczeń św. Dominika, który żył w trzynastym wieku, pochodził spod Opola, a większość życia spędził w Krakowie.

Znaczenie imienia Jacek

Jacek to Hiacynt, po grecku Hyakinthos.

Numerologia imienia Jacek.

Liczbą imienia Jacek jest TRZY, a numerologiczne trójki są zwykle ludźmi o żywym umyśle, dzielnymi i zaradnymi, pomysłowymi, błyskotliwymi i jakby z góry przeznaczonymi do sukcesu. Z pewnością te wibracje są trafnie odczytywane i stąd się bierze wielka popularność imienia Jacek.

Jaki jest Jacek?

Typowy Jacek szybko myśli, wyciąga wnioski i podejmuje decyzje. Zwykle ma szerokie zainteresowania i chętnie zabiera głos na najprzeróżniejsze tematy. Lubi dyskusje, słowne starcia, jak również chętnie udowodni komuś, że tamten się myli. Lubi być pierwszym w jakiejś dziedzinie, nadążać za modą i trzymać rękę na pulsie wydarzeń. Wśród Jacków jest wielu ludzi pióra, a także wielu wziętych podróżników i obieżyświatów. Jackowie z reguły mają po kilka zawodów i łatwo przystosowują się do zmieniających się warunków życia. Wielu z nich jest fanatykami nowoczesności! Jako że imię to od razu ma brzmienie zdrobniałe, Jackowie nawet w wieku dojrzałym zachowują dziecięcą świeżość spojrzenia i wiele nie całkiem poważnych zainteresowań. Żywo wspominają przygody z harcerstwa, podchody i grę w dwa ognie. W ich świecie jest wiele miejsca na zabawę.

Znak zodiaku imienia Jacek

{zodiak}Imię to najlepiej współbrzmi z charakterem powietrznego znaku Bliźniąt, choć jest także bliskie Wodnikom, Rybom i Wagom. Młodzieńcom ze znaków Barana, Lwa i Strzelca imię to pomoże żyć wśród ludzi bez większych napięć. Pozostałym znakom – Bykom, Rakom, Pannom, Skorpionom i Koziorożcom – doda lekkości, obdarzy dobrym humorem i wiarą we własne siły.

Gwiazdy, których synowie noszą imię Jacek:

Stachursky

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent