UD

Iwona - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Iwonka
Znaczenie : wiąże się ze znaczeniem słowa cis (drzewo)
Planeta : Księżyc
Znane : Iwona Bielska, Iwona Guzowska, Iwona Schymalla, Iwona Szymańska-Pavlović, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Iwona Węgrowska
Imieniny : 19, 20 lub 23 maja, 27 października, 1 grudnia

Historia imienia

Są różne poglądy na to, skąd się wzięło imię Iwona. Na pewno jest odpowiednikiem męskiego imienia Iwo. Imię Iwo zapewne pochodzi od germańskiego słowa iwa, czyli cis, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to celtycki wariant imienia Jan. Nam bardziej podoba się wyprowadzanie Iwony od cisu niż od Jana, gdyż to pozwala na uchwycenie bogatszego kręgu magicznych znaczeń. Cis, iglaste drzewo z czerwonymi jagodami zamiast szyszek, wyróżnia się twardością i sprężystością drewna. Z cisu robiono łuki i słowo iwa oznaczało także łuk. Poszczególne gatunki drzew niosą ze sobą szczególne wibracje, szczególny „klimat” i znaczenie. Cis wprowadza w sam środek tajemnicy życia i śmierci. Przez cały rok, kiedy inne drzewa tracą liście i zielenią się od nowa, cis ze swoimi ciemnozielonymi, niemal czarnymi igłami nie zmienia się, jakby upływ czasu jego nie dotyczył. Przypomina więc o wiecznym życiu. Jest też najbardziej długowiecznym z europejskich drzew. Jednocześnie cis przypomina o śmierci, gdyż jego igły i drewno są trujące (chociaż jagody – jadalne). Drzewo to sadzono na cmentarzach, aby ochraniało zmarłych. Iwony po tym drzewie, od którego biorą swoje imię, dziedziczą wolę życia, odporność i elastyczność charakteru.

Znaczenie imienia Iwona

Iwona – wiąże się ze znaczeniem słowa cis (drzewo).

Numerologia imienia Iwona

Liczba imienia, DWA, w przypadku Iwony oznacza przede wszystkim umiejętność przystosowania się do warunków życia, do ludzi i środowiska.

Jaka jest Iwona?

Iwony mają zdolność brania tego, co najlepsze z tego wycinka świata, do którego rzucił je los. Iwony, jak ich totemiczne drzewo, z wdziękiem wrastają w każde otoczenie, zapuszczają korzenie, i wszędzie czują się jak u siebie. Są odporne na przeciwności losu. W obliczu trudności nie załamują się: przypominają tym cis, którego sprężyste gałęzie gną się, ale nie łamią. Są opiekuńcze, służą innym ochroną – tak jak drzewo, kryjące wędrowców w swoim cieniu. Iwony rozumieją świat przyrody i wszelkie żywe stworzenia. Intuicyjnie czują, że należą do wielkiego kręgu życia, które nie ma końca. W kontakcie z przyrodą odzyskują siły. Lubią hodować rośliny, są miłośniczkami kwiatów i ogrodów. Jak wszystkie dwójki nie potrafią żyć same dla siebie i do poczucia pełni konieczny jest im krąg istot, które kochają i które otaczają opieką. Imię Iwona najbardziej jest wskazane dla tych znaków zodiaku, którym właściwa jest wytrwałość, dobry związek ze światem materialnym i umiejętność wykorzystywania do własnego rozwoju wszelkich warunków, nawet tych mało sprzyjających.

Znak zodiaku imienia Iwona

Dlatego głównym znakiem odpowiadającym temu imieniu jest Koziorożec, a ponadto Wodnik i Skorpion. Z kolei ze względu na związki ze światem przyrody imię Iwona kojarzy się z księżycowymi znakami Raka, Ryb i Byka. Przypomina również znak Strzelca, jako że z cisu wyrabiano łuki (do strzelania!), a św. Iwo jest patronem adwokatów, czyli jednego z typowych zawodów Strzelca.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

301 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent