UD

Hilaria - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Hilarcia, Hilarka, Hila
Znaczenie : dobrej myśli
Planeta : Saturn i Uran
Znane : Hilary Duff, Hillary Clinton, Hilary Honorine, Hilary Swank
Imieniny : 9 kwietnia, 12 sierpnia i 3 grudnia
 

Historia i znaczenie imienia Hilaria

Imię Hilary zostało po raz pierwszy spopularyzowane w średniowieczu jako neutralna pod względem płci nazwa wywodząca się od starorzymskiego imienia „Hilarius” z łacińskiego „hilaris”, oznaczającego „dobrej myśli”. Jest to słowo zapożyczone z greckiego „Ιλαρος (Hilaros)”, w którym oznacza to samo.

Święty Hilarius z Poitiers w Galii (dzisiejsza Francja) był świętym z IV wieku, później nazwanym jednym z 35 Doktorów Kościoła za swoje pisemne wkłady teologiczne. Święty Hilary był znany i szanowany w całej Europie we wczesnym średniowieczu, a nawet w Anglii. To on wpłynął na długotrwałe używanie jego imienia. Nazywanie dzieci imionami ważnych postaci biblijnych, świętych i papieży było de facto nurtem w czasach średniowiecza, praktycznie prawem. Czasy były niepewne (plagi, głód, śmiertelność niemowląt), więc rodzice potrzebowali wszelkiej możliwej ochrony. Wiele imion, które używamy po dziś dzień, zawdzięczamy temu faktowi.

Ponieważ św. Hilary był szczególnie czczony w średniowiecznej Anglii, imię rozpowszechniło się wśród ludzi anglojęzycznych. W końcu jego popularność zmalała, ale Hilary odżyła niedawno w XX wieku – tym razem dla dziewczynek. Żeńska, spolszczona wersja to imię Hilaria. Patronką imienia jest św. Hilaria, matka św. Afry. 

Numerologia imienia Hilaria

Liczba imienia Hilaria to numerologiczna CZWÓRKA, pasująca do osób wytrwałych i odpowiedzialnych.

Jaka jest Hilaria?

Hilaria to osoba, której bez wahania można zaufać, a wręcz powierzyć jej swoje sekrety. Jest bardzo odpowiedzialna, wierna i lojalna. Preferuje praktyczne podejście do życia, jej działania są więc skoncentrowane na osiągnięciu założonego rezultatu. To doskonały pracownik, który sumiennie wykonuje swoje zadania. Hilaria jest uporządkowana, dba o swoje otoczenie, ceniąc sobie ład i spokój.

Znak zodiaku imienia Hilaria

Imię Hilaria najlepiej pasuje do znaków Panny i Koziorożca, najlepiej współgrających z jej charakterem.

419 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent