Ewa

Ewa - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ewcia, Ewka, Ewunia
Znaczenie : życie
Planeta : Merkury i Uran
Znane : Ewa Bem, Ewa Błaszczyk, Ewa Demarczyk, Ewa Drzyzga, Ewa Ewart, Ewa Farna, Ewa Gawryluk, Eva Herzigová, Ewa Kasprzyk, Ewa Minge, Ewa Sałacka, Ewa Wachowicz, Ewa Wencel, Ewa Wiśniewska, Ewa Ziętek
Imieniny : 14 marca lub 24 grudnia

Historia imienia

Według prastarego semickiego mitu o stworzeniu świata Ewa była pierwszą kobietą, towarzyszką Adama w raju, pramatką całej ludzkości. Wszyscy znamy historię Adama i Ewy: jak zostali stworzeni przez Boga, żyli bez trosk w rajskim ogrodzie, jak za namową złośliwego Węża odmówili Stwórcy posłuszeństwa i na skutek owego pierworodnego grzechu zostali z raju wygnani. Opowieść o losach Ewy i Adama jest zapisana w Biblii, w rozdziale o początku świata, zwanym Genesis, czyli Księga Rodzaju. Ciekawe, że według dawnych Semitów pierwsza kobieta wcale nie była łagodna ani posłuszna. Przeciwnie: była istotą wścibską i buntowniczą. Ewę w raju goni nienasycona ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego. Mało jej rajskiego dobrobytu: nie jest w stanie znieść, że jest tam drzewo, z którego nie może zerwać owocu. I w końcu to ona pierwsza ulega namowom węża-kusiciela. Adam, mężczyzna stateczny i poczciwy, sam na pewno nie popełniłby żadnego grzechu…

Znaczenie imienia Ewa

Imię Ewa, po hebrajsku Hawwa, znaczyło „życie” lub „dająca życie”.

Numerologia imienia Ewa

TRZY jest liczbą imienia Ewa i Ewa z Biblii jest dokładnie taka, jaka powinna być numerologiczna trójka! Trójka oznacza ludzi pełnych życia, werwy i zapału, dążących stale ku nowym celom i nowym sukcesom.

Jaka jest Ewa?

Tak się dziwnie składa, że dzisiejsze Ewy pod wieloma względami przypominają Pierwszą Kobietę. Są z natury samodzielne i ciekawe świata. Nie znoszą ograniczeń, źle się czują podporządkowane i wtedy gotowe są się buntować. Pociąga je ruch i zmiany. Mają w sobie mnóstwo energii, ale trudno im się skupić na długotrwałym, monotonnym wysiłku. Łatwo pną się w górę i często robią błyskotliwe kariery w różnych dziedzinach życia. Ewy zwykle wyróżniają się na tle otoczenia i na innych robią wrażenie od pierwszego wejrzenia. Dzisiejsze Ewy przypominają Ewę z raju również tym, że muszą wszystkiego w życiu spróbować: zarówno tego, co wolno, jak i zakazanych przyjemności. Życie w parze z Ewą nie jest łatwe i jej mężczyzna musi być stale przygotowany na niespodzianki, ale… na pewno nie umrze z nudów!

 

Znak zodiaku imienia Ewa

Żywa natura, ciekawość świata, dociekliwość – to cechy właściwe znakowi Bliźniąt, i jest to pierwszy znak Ewy. Drugim znakiem jest Skorpion, gdyż idealna Ewa, tak jak Skorpion, nie może być „letnia” i nieokreślona, przeciwnie, pożąda wszelkich mocnych wrażeń. Imię to można śmiało nadać także znakom ognistym, czyli Baranom, Lwom i Strzelcom. Mniej odpowiednie będzie dla Panien, Koziorożców i Ryb, zaś łagodne Byki, Raki i Wagi imię to będzie popychać ku przygodom, w których raczej one nie gustują. Uwaga! Oprócz Ewy Pierwszej Grzesznicy była też święta Ewa z Liège (w Belgii), która żyła w XIII wieku. Jej święto jest 14 marca.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Ewa:

  Andrzej Mleczko

 Artur Żmijewski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie