Weleda
Weleda Baby

Dorota - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Dorotka
Znaczenie : dar bogów
Planeta : Uran
Znane : Dorota Chotecka, Dorota Gardias, Dorota Gawryluk, Dorota Idzi, Dorota Kamińska, Dorota Landowska, Dorota Pomykała, Dorota Segda, Dorota Stalińska, Dorota Warakomska, Dorota Wellman, Dorota Zawadzka
Imieniny : 6 lutego
 

Historia imienia

Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku „dar bogów”. Z pewnością na początku imię takie nadawano dziecku szczególnie upragnionemu. Potem zaczęto rozumieć, że Dorota nie tylko sama jest darem bożym, ale i dary od Boga przynosi. Tak się narodziła legenda o św. Dorocie, rzymskiej męczennicy, która siłą swoich modlitw przywołała anioła z darami od Boga dla niedowiarków: anioł ów niósł jabłko i różę. Z powodu tych symboli ogrodnicy uznali Dorotę za swoją patronkę. Dziś bardziej od świętej popularna jest Dorotka z krainy Oz, bohaterka powieści dla dzieci, która walczy z groźnymi czarami, stojąc na czele drużyny złożonej z takich dziwnych osobników, jak Strach na Wróble i Blaszany Drwal. W Polsce znany jest wierszyk Janiny Porazińskiej: „Ta Dorotka, ta malutka, tańcowała dokolutka”. Nie należy go lekceważyć – mała Dorotka jest w nim przedstawiona niczym kapłanka kosmicznych mocy, która swoim wirowym tańcem towarzyszy Słońcu… Owe skojarzenia z magią i kosmicznym tańcem wyjaśniają się, gdy policzymy liczbę imienia Dorota.

Znaczenie imienia Dorota

Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku „dar bogów”.

Numerologia imienia Dorota

Numerem imienia Dorota jest  SIEDEM, a więc liczba święta i mistyczna, liczba planet znanych w starożytności, liczba dni tygodnia, grzechów głównych, cudów świata i tak dalej. Ludzie podlegający wpływom liczby siedem żyją zwykle na swój własny sposób, często gdzieś na uboczu i zajmują się sprawami, które znane są tylko wąskim grupom wtajemniczonych. Gdy mówimy o osobliwych zwyczajach, warto przypomnieć, że była wśród Dorot święta, która klasztorną dyscyplinę posunęła do ostateczności. 25 czerwca 1394 roku zmarła św. Dorota z Kwidzyna, zakonnica, która kazała się za życia zamurować w swojej celi – i tak, przez nikogo nieoglądana, dokonała żywota.

Jaka jest Dorota?

Doroty są niezależne i często się zdarza, że swoimi poglądami i sposobem życia wręcz wyprzedzają epokę, a opowieści o czynach szalonej (pra) babci imieniem Dorota długo pozostają w pamięci zadziwionych potomnych. Wokół siebie stwarzają świat im bliski, a często dziwny dla innych ludzi, który im do szczęścia wystarcza. Niekiedy, wiedzione osobliwą intuicją, znajdują coś, na co jest zapotrzebowanie wśród ludzi, i wtedy, bez żmudnych starań, dorabiają się fortun, sukcesu, sławy – rzeczy, na których im specjalnie nie zależy. Nawet jeśli są znane i popularne, Doroty uskarżają się, że tak naprawdę nikt nie rozumie ich ani ich duchowych potrzeb. Doroty, jeżeli są artystkami, działają w awangardowych kierunkach sztuki. Jeżeli pracują w bardziej pospolitych dziedzinach życia, zaskakują otoczenie bogactwem pomysłów, dla których często nie ma od razu zastosowania. Chętnie przyłączają się do różnych grup duchowych poszukiwaczy, a może i do… sekt. Dzieci wychowują według oryginalnych metod pedagogicznych. Nigdy nie należą do szarej większości społeczeństwa. Ale mimo tych wszystkich osobliwości nie popełniają wielkich błędów, potrafią dokonywać trafnych wyborów i mogą zaufać swojej intuicji, która nie zawodzi. Jest w Dorotach coś, co nie pozwala im spocząć na laurach ani zasiedzieć się w mieszczańskiej małej stabilizacji. Tak się przejawia wpływ planetarnego patrona ich imienia – Urana, który jest planetą rewolucjonistów i ludzi niepogodzonych z losem.

Znak zodiaku imienia Dorota

Wśród znaków zodiaku Dorota to przede wszystkim Wodnik. Można ją sobie też dobrze wyobrazić jako niezależnego i twardego Koziorożca, swobodnego Strzelca, świadomą siebie Pannę, energicznego Barana oraz jako Bliźnięta, znak przodujący, jeśli chodzi o zmiany i urozmaicenia. Doroty ze znaków Lwa, Skorpiona i Ryb w większym stopniu będą skłonne do wszelkich dziwactw. Wibracje tego imienia są za to mało zrozumiałe dla Byków, Raków i Wag.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

251 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent