Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Damian - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Damianek
Znaczenie : nieznane
Planeta : Wenus
Znane : Damian Aleksander, Damian Damięcki, Damian Gorawski, Damian Janikowski
Imieniny : 23 lutego, 27 września

Historia imienia

Damian tworzy parę z Kosmą, zupełnie jak Cyryl i Metody. Święci Kosma i Damian, bracia-bliźniacy, żyli w czwartym wieku w Syrii i byli lekarzami. Zostali obaj patronami lekarzy i aptekarzy, i malowano ich z narzędziami chirurgicznymi w ręku. Imię Kosma (Kosmas) pochodzi od „porządku, ładu” – po grecku kosmos. Za to imię Damian, niewątpliwie również greckie, pozostało do dziś niewyjaśnione. Imiona te nadawano bliźniętom; noszą je na przykład młodzi Kiemlicze w „Potopie”. Dziś jednak imię Kosma (lub Kuźma) poszło w zapomnienie, za to Damian pozostał w użyciu.

Liczbą imienia jest DWÓJKA, liczba, która łagodzi obyczaje, skłania do zgody i kompromisów. Zgadza się to z postacią św. Damiana, który działał w zgodnym zespole ze swym bratem.

Jaki jest Damian?

{znak-?}Dlatego imię Damian najbardziej jest odpowiednie dla mężczyzn o temperamencie, który daje silna w horoskopie planeta Wenus. Owi „synowie Wenus” wygłaszają wyważone poglądy, obce są im skrajne stanowiska, swoje decyzje konsultują z całym otoczeniem i wszystkim chcieliby dogodzić. Z racji wrodzonego zmysłu harmonii mają ucho wrażliwe na muzykę, a oko na piękne malarstwo, modę i architekturę.

Znak zodiaku imienia Damian

{zodiak}

Spośród znaków zodiaku najbliższa idealnemu Damianowi jest Waga (Bliźnięta dopiero w drugiej kolejności), a także Byk, Rak i Ryby. Na pewno dla ognistego temperamentu Baranów, Lwów i Strzelców to imię będzie zbyt łagodne. 

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

387 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent