UD

Czesław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Czesiek, Czesiu
Znaczenie : sławny i godny czci
Planeta : Merkury
Znane : Czesław Centkiewicz, Czesław Janczarski, Czesław Lang, Czesław Miłosz, Czesław Mozil, Czesław Niemen
Imieniny : 20 lipca (są podawane też daty 15 lub 17 lipca)

Historia imienia

Czesław to jedno z dawnych słowiańskich imion-zaklęć. Dawni Słowianie nadawali swoim synom takie imiona, które przypominały im o różnych zaletach charakteru. Imię Czesław dostawał młodzieniec, który miał być sławny i godny czci. Większość słowiańskich imion jeszcze w średniowieczu wyszła z użycia, a zostały głównie te, które były imionami świętych. Imię Czesław nosił zakonnik-dominikanin, który żył we Wrocławiu, zmarł w roku 1242, a wsławił się tym, że swoimi modlitwami uchronił swoje miasto przed atakiem Mongołów. Modlił się o to tak gorąco, że nad jego głową pojawiała się ognista kula i z tą świetlistą ozdobą jest malowany na obrazach.

Znaczenie imienia Czesław

Imię Czesław dostawał młodzieniec, który miał być sławny i godny czci.

Numerologia imienia Czesław

Liczba imienia Czesław to JEDEN, liczba założycieli, tych, którzy wytyczają szlaki i wskazują kierunek swoim następcom.

Jaki jest Czesław?

Natura tego imienia jest powietrzna, co sprawia, że Czesławów ciągnie w świat, w otwartą przestrzeń. Miłe im jest wędrowanie i bywanie w obcych krajach – gdzie wcale nie czują się obco. Czują się obywatelami świata i często mają przyjaciół mówiących obcymi językami. Również ów błogosławiony Czesław z Wrocławia odbywał jako mnich długie podróże po Europie. Czesławów pociąga wszystko, co nowe. Nowe wynalazki, nowinki ze świata nauki, techniki i sztuki. Są jakby przeznaczeni do zaczynania nowych spraw. Żyją, myśląc o przyszłości. Wielu Czesławów to uzdolnieni artyści. Są zwykle optymistami i nie mają w zwyczaju zbytnio się przejmować kłopotami – a nawet można powiedzieć, że imię Czesław skłania do tego, aby być odrobinę beztroskim lekkoduchem.

Znak zodiaku imienia Czesław

Znak zodiaku, do którego najbardziej pasuje to powietrzne imię, to Bliźnięta. Chociaż również dla Wodnika jest ono bardzo odpowiednie. Można również polecić to imię Strzelcom, Rybom i Rakom, jak również Wagom i Pannom. Najmniej odpowiada ono naturze Skorpionów i Koziorożców, a Barany może skłaniać do lekkomyślności.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

383 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent