Cyrus
UD

Cyrus - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Cyrusek, Cyrek
Znaczenie : niejednoznaczne
Planeta : Słońce i Wenus
Znane : Cyrus I, Cyrus II Wielki, Cyrus Vance, Cyrus Frisch
Imieniny : 31 stycznia i 12 września
 

Historia i znaczenie imienia Cyrus

Cyrus to imię pochodzące od greckiego słowa kυρος (kyros), oznaczającego „moc, władza, panowanie, autorytet”. Może być także powiązane ze słowem kyrios, czyli „pan, władca”. Inna teoria mówi, że pochodzi od perskiego khuru – „tron, stolica” lub hebrajskiego kôresh, hhâras, czyli „słońce”.

Imię to nosiło kilku królów Persji, ale przede wszystkim Cyrus Wielki, który panował nad największym imperium, jakie dotychczas widział świat (VI wiek p.n.e.). Cyrus Wielki jest także wybitną i podziwianą postacią w Starym Testamencie, znaną z obalenia imperium babilońskiego i, w akcie geniuszu dyplomatycznego, zaproszenia Żydów z wygnania do odbudowy ich świątyni w Jerozolimie.

Jako imię angielskie, Cyrus został przyjęty przez purytanów podczas XVI-wiecznej reformacji protestanckiej, prawdopodobnie w ukłonie w kierunku uznania przez Cyrusa wolności religijnej i tolerancji.

Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Kira (Cyra).

Numerologia imienia Cyrus

Liczba imienia Cyrus to numerologiczna PIĄTKA, opisująca osoby o silnej potrzebie niezależności.

Jaki jest Cyrus?

Cyrus najbardziej ceni sobie w życiu wolność. Nie dla niego nakazy, zakazy i osoby rozporządzające jego czasem. Zupełnie nie odnajduje się w hierarchii, nie potrafi się też ustatkować. Cyrus to wolny duch, o niesamowitych pomysłach, wszechstronnym, bystrym umyśle i energii do działania. Uwielbia wykorzystywać każdą minutę życia. Męczy się w bezczynności, ciągle czegoś poszukuje, trudno mu usiedzieć w miejscu. Nie sposób się z nim nudzić, Cyrus to także dusza towarzystwa, zazwyczaj znajdująca się w centrum zainteresowania.

Znak zodiaku imienia Cyrus

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Cyrusa to Baran i Lwa, najlepiej współgrające z jego charakterem.

381 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent