Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Bartłomiej - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Bartek, Bartuś
Znaczenie : syn Tolmaja. Tolma lub Tolmaj - imię o znaczeniu: oracz
Planeta : Jowisz
Znane : Jernej Damjan, Bartłomiej Topa
Imieniny : 24 sierpnia na cześć św. Bartłomieja Apostoła. Inne dni to 30 kwietnia, 24 czerwca, 6 lipca, 3 września i 11 listopada

Historia imienia

Chociaż imię Bartłomiej brzmi tak swojsko dla słowiańskiego ucha, pochodzi ze skwarnej Palestyny. Tak nazywany był jeden z dwunastu apostołów, chociaż właściwe jego imię brzmiało Natanael. Bar-Tolmaj znaczy „syn Tolmaja”. Ów Bartłomiej lub Natanael wygłosił słynne zdanie: „A cóż dobrego może być z Nazaretu”, gdyż z początku nie mógł się przekonać, że Zbawiciel może pochodzić z tej miejscowości. W późniejszych latach, jako misjonarz, św. Bartłomiej krzewił Chrystusową wiarę w Armenii. Z tych opowieści wynika, że Apostoł polegał na swej inteligencji, był człowiekiem, który „wie swoje”, i miał naturę podróżnika. W Polsce, z powodu podobieństwa tego imienia do słowa „barć” (czyli ul), Bartłomieja uczynili swoim patronem pszczelarze.

Znaczenie imienia Bartłomiej

Syn Tolmaja. Tolma lub Tolmaj – imię o znaczeniu: oracz.

Numerologia imienia Bartłomiej

Liczbą tego imienia jest TRZY. Oznacza to, że z imieniem Bartłomiej związana jest przedsiębiorczość, pewność siebie, łatwość występowania we własnym imieniu, indywidualizm i siła przebicia. Parę pokoleń temu imię Bartłomiej wyszło z mody w wyższych sferach i przechowało się wśród ludu, przez co było uważane za chłopskie. To oczywisty przesąd, bo jak widzimy, imię to jest odpowiednie dla mężczyzn inteligentnych i obrotnych, dla dobrze radzących sobie w życiu ludzi sukcesu.

Jaki jest Bartłomiej?

Typowy Bartłomiej odznacza się żywym i lotnym umysłem, pociągają go wszelkie sytuacje, w których można błyszczeć i popisywać się, umie sprawiać wrażenie na rozmówcach, a w tym, co mówi i co robi, jest zawsze spora dawka autoreklamy, a nawet samochwalstwa. Można powiedzieć, że Bartłomiej to urodzony aktor! Ma również zmysł satyryczny i dar naśladowania czy też przedrzeźniania innych. Zwykle dopisuje mu cięty dowcip. Nie jest wolny od drobnych wad, które są mu jednak łatwo wybaczane. Główną jego wadą jest chyba nadmierna skłonność do tracenia czasu na przyjemności życia towarzyskiego.

Znak zodiaku imienia Bartłomiej

Bartłomiej to natura jowiszowa i słoneczna, najbardziej zgodna z pewnym siebie i dumnym znakiem Lwa. Również zadowolony będzie z tego imienia przebojowy Strzelec, obrotne Bliźnięta i niefrasobliwy Baran. Nie ma wyraźnych przeszkód, by tak się nazywał Wodnik, Skorpion, Waga czy Byk. Poważnym i solidnym Koziorożcom, Pannom i Rakom imię to tylko doda energii. Jest taka ezoteryczna tradycja, która każdemu z apostołów przypisuje jeden znak zodiaku. Bartłomiej dostał w opiekę znak Ryb. I rzeczywiście Bartłomiej ze znaku Ryb będzie osobowością najbardziej złożoną i bogatą i skory będzie do pomagania innym.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

369 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent