UD

Baltazar - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Baltazarek
Znaczenie : król
Planeta : Księżyc i Jowisz
Znane : Baltazar I żagański, Baltazar Batory, Baldassare Castiglione, Baltazar Opec, Baltazar Klossowski de Rola, Jean-Balthazar d'Adhémar
Imieniny : 6 stycznia, 20 czerwca i 18 września
 

Historia i znaczenie imienia Baltazar

Imię Baltazar pochodzi od greckiego słowa basileus, oznaczającego króla. Imię to jest także biblijnym zapisem akadyjskiego imienia Bēl-šar-ușur (oznaczającym „(boże) Belu króla strzeż!”), które nosił syn babilońskiego króla Nabonida, wyznaczony przez niego na następcę tronu. Baltazar jest również przypisywanym imieniem jednego z trzech króli, mędrców z Nowego Testamentu. Nie zapominajmy także o słynnym Baltazarze Gąbce, czyli naukowcu i tytułowym bohaterze książkowego cyklu Stanisława Pagaczewskiego z lat 1966–1982.

W Polsce pierwsze zapisy imienia Baltazar pochodzą z XIII wieku, a w XV i XVI wieku było dość popularne. W 2018 roku nadano je trzem chłopcom.

Numerologia imienia Baltazar

Liczba imienia Baltazar to numerologiczna ÓSEMKA, opisująca osoby ambitne i pracowite.

Jaki jest Baltazar?

Baltazar jest mężczyzną nastawionym na sukces. Nie wierzy jednak w łut szczęścia, które miałoby mu ten sukces zapewnić, lecz w ciężką pracę własną. W związku z czym zakłada sobie określone cele, do których ambitnie dąży. Jest przy tym nieustępliwy i wytrwały w swoich działaniach. Baltazarowi nie straszna jest żadna praca – nawet ta najgorsza, jeśli ma mu przynieść zamierzony cel. Jest bardzo odpowiedzialnym człowiekiem i jeśli dostanie jakieś zadanie, to realizuje je do samego końca. Baltazar ma wysokie wymagania zarówno co do siebie, jak i co do innych. Jako osoba zdyscyplinowana, praktyczna i solidna, ceni dokładnie to samo u innych ludzi i ciężko mu zaakceptować, jeśli ktoś nie jest równie przykładny jak on.

Znak zodiaku imienia Baltazar

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Baltazara to Koziorożec i Ryby, które najlepiej współgrają z jego charakterem.

716 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent