Weleda
Weleda Baby

Andżelika - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Andżela
Znaczenie : anielska
Planeta : Waga
Znane : Andżelika Borys, Andżelika Piechowiak
Imieniny : 4 i 27 stycznia, 11 marca, 17 sierpnia - albo w tych dniach co Aniela i Angelina; razem będzie ponad 20 dni

Historia imienia

Greckim słowem angelos nazywano najpierw wszelkich wysłanników, posłańców i kurierów, później słowo to przylgnęło do niebiańskich duchów, wysłanników Boga – czyli do aniołów. Jest kilka imion o znaczeniu „anioł” lub „anielska”. Imię Andżelika (pisane też: Angelika) zastąpiło trochę staroświecką już Anielę i pompatyczną Angelinę. Andżelika przywędrowała do nas z Włoch, a do włoskiego imię to trafiło, przez średniowieczną łacinę, z greki. Śladem włoskiego pochodzenia jest owo „dż”. Tu wyjaśnijmy sobie pisownię. Po włosku i w innych językach zachodniej Europy imię to jest pisane przez „g” i „c”: Angelica. My piszemy je z polska, przez „k” – ale wtedy trzeba już spolszczyć całe imię, i pisać je właśnie przez „dż”: Andżelika. Nie „Angelika” – bo to byłby sygnał, że „g” należy czytać jak „g”. Andżelika znaczy „anielska”. Anioły to duchy powietrzne i podniebne, na ziemi zjawiające się tylko wyjątkowo. Niebo było – w myśl wielu dawnych wyobrażeń – nie tylko siedzibą aniołów, ale i idei, czyli wiecznych wzorców wszelkich rzeczy na ziemi. Imię Andżelika nieustannie o tym przypomina i każe patrzeć wzwyż i doskonalić się wewnętrznie. 

Znaczenie imienia Andżelika

Andżelika – znaczy anielska.

Numerologia imienia Andżelika

Liczba tego imienia równa się DWA, a dwójka jest liczbą zgody, kompromisu i łagodności. Te cechy również przejawiają się charakterze Andżelik; a z punktu widzenia astrologii oznacza to, że imię Andżelika jest pod opieką Wenus.

Jaka jest Andżelika?

Andżeliki mają swoje ideały i dążą do tego, aby wszystko wokół nich było „jak z obrazka”. Unikają zaś bałaganu, chaosu, pośpiechu, wszelkich sytuacji niejasnych i nieokreślonych, a także nieczystych myśli. Najlepiej czują się tam, gdzie pozostały jeszcze ślady dobrych obyczajów i arystokratycznych manier. Imię to skłania także do tego, aby zawodowo zajmować się pięknem, harmonią i sztuką, więc Andżeliki zazwyczaj studiują na artystycznych uczelniach, a jeśli już na politechnice – to architekturę.

Znak zodiaku imienia Andżelika

Znakiem zodiaku o najwyższej zgodności z tym imieniem jest powietrzny znak podlegający planecie Wenus – czyli Waga. W dalszej kolejności wymienimy Ryby, Wodnika, Bliźnięta, a także dziewczęta z artystycznego znaku Byka i idealistycznego Strzelca. Inne znaki zodiaku pod wpływem tego imienia będą łagodnieć i nabierać wyrafinowanej wzniosłości, co w przypadku Barana i Skorpiona może dać wyniki całkiem zabawne.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Andżelika

Anna Samusionek

307 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent