Agata
UD

Agata - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Agatka
Znaczenie : dobra
Planeta : Mars
Znane : Agata Buzek, Agatha Christie, Agata Kulesza, Agata Młynarska, Agata Mróz-Olszewska, Agata Passent, Agata Wróbel
Imieniny : 5 lutego, 21 września i 14 listopada
 

Historia imienia

Sława imienia Agata wiąże się z kultem świętej Agaty, jednej z wielu męczennic wczesnego chrześcijaństwa. Lepiej oszczędzić sobie wszystkich szczegółów jej okrutnej śmierci. Ważne jest, że żyła na Sycylii i zginęła od ognia. Dlatego właśnie, już jako święta, została patronką chleba, który przecież dojrzewa w rozpalonym piecu. Chroniła również od pożaru, od uderzenia pioruna, a w swojej ojczyźnie – od wybuchu wulkanu. Została też patronką swej wyspy, Sycylii, gdzie do dziś nie brakuje ludzi o ognistym temperamencie. Agata, a właściwie Agathé, znaczy po grecku „dobra”. Jednakże ów magiczny czynnik, który do dziś działa na kobiety noszące to imię, nie wiąże się wcale z nadmiarem dobroci, ale przede wszystkim z żywiołem ognia. Jest przecież Agata najbardziej chyba „ognista” ze wszystkich świętych. Nam to imię kojarzyć się jeszcze może z agatem, czyli z bardzo twardym kamieniem, który jest używany do budowy wag i innych precyzyjnych mechanizmów.

Znaczenie imienia Agata

Agata, a właściwie Agathé, znaczy po grecku „dobra”

Numerologia imienia Agata

Liczbą imienia jest JEDEN. Zatem według numerologii imię to jest odpowiednie dla osób samodzielnych, przywykłych do decydowania o sobie i innych, stanowczych i nielękających się trudnego życia, w którym wiele rzeczy trzeba zaczynać od początku, od podstaw.

 Jaka jest Agata?

Imię Agata silnie działa na charakter dziewczynki, a później kobiety, która je nosi, wciąż słyszy i wypowiada. Jego twarde dźwięki brzmią przecież jak wojskowa komenda! Zatem Agaty uczą się nie czekać, działać szybko i zdecydowanie; stają się wymagające i nie znoszą sprzeciwu. Agaty umieją zmierzać do celu najkrótszą drogą. Zwykle wiedzą, czego chcą, są rozsądne i praktyczne. Znają się na silnikach, mechanizmach i budownictwie i nie mają przesądów, że coś jest wyłącznie męskim zajęciem. W rodzinie zazwyczaj stają się jej głową; często ojciec i matka muszą się liczyć z opinią Agaty, kiedy jest jeszcze całkiem mała. Agaty lubią, kiedy w ich życiu wiele się dzieje. Nie przepadają za życiem zbyt uładzonym i monotonnym. Są miłośniczkami ruchu, wysiłku, sportu, konnej jazdy i górskich wycieczek. Agata jest wymagająca; ani siebie samej, ani innych nie będzie rozpieszczać. Trudną stroną charakteru Agat jest to, iż uważają, że wiele im się od życia należy, potrafią żądać i stawiać warunki i w żadnym razie nie poprzestają na małym. Życie wśród ludzi ułatwia im to, że trzymają się określonych zasad, potrafią być zdyscyplinowane i można polegać na ich słowie. Dobrze się sprawdzają w ramach instytucji i organizacji i nie buntują się bez istotnego powodu. A do tego nigdy nie tracą fantazji.

 Znak zodiaku imienia Agata

Imię to jest odpowiednie dla tych znaków, w których dobrze czuje się Mars, a więc dla Skorpionów, Strzelców i Lwów. Również w pełnej zgodzie z właściwościami swojego imienia będą żyły dziewczęta ze znaków Barana, Panny i Wodnika. Agaty ze znaku Raka mogą się okazać zbyt surowe wobec samych siebie. Również dla Byków to imię może się okazać zbyt trudne. Wagi, Koziorożce i Bliźnięta będą bystre i obrotne, Ryby zaś mogą za bardzo przejmować się sobą.

Gwiazdy, które dały swoim córkom na imię Agata

Wojciech Młynarski

Beata Kozidrak

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

266 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent