Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce. Recenzja

Zima-w-Klinice-Małych-Zwierząt-w-Leśnej-Górce

Jak mówić o szacunku do wszystkich istot – zarówno tych mniejszych, jak i większych? Jak uczyć wrażliwości i otwartości na potrzeby innych? Zaglądając do świata przyrody! Zamiast prawić morały, pokażmy dziecku historie rozgrywające się w Leśnej Górce (nie mylić z serialową Leśną Górą 🙂 )

Ci, którzy znają już bohaterów części Jesień w Klinice Małych Zwierząt, będą teraz mieli okazję śledzić ich losy zimową porą. Nic jednak straconego, jeśli po raz pierwszy stykamy się z tymi książkami. Spokojnie można czytać je w oderwaniu od siebie, nie znając fabuły poprzedniej części.

Ziemię pokrywa mróz, a drzewa przystrajają się w biel. Zima to bardzo trudny okres dla leśnych zwierząt. To czas wyzwań i piętrzących się przeciwności losu, jak np. chłód czy głód. Czytając "Zimę w Klinice…" dowiemy się, jak zwierzęta się przygotowują do zimy, jak wówczas żyją i jak radzą sobie z niedogodnościami. Poznamy ich zwyczaje, zaglądniemy do tuneli, w których zimą kwitnie życie towarzyskie i odbywają się koncerty. Przekonamy się, że klinika to miejsce, w którym poważnie traktuje się pacjentów, a zimą o złamanie łapki nietrudno…

Mali czytelnicy dowiedzą się też, czym jest Nora Opieki dla Leciwych Zwierząt. Posłuchają o hipotermii, a na koniec będą wspólnie z mieszkańcami lasu przepędzać zimno. Kuny, myszy, wiewiórki, zające, dziki, ryś – to tylko przykładowi bohaterowie książki. Mnogość postaci, sytuacji i zdarzeń sprawia, że lektura jest niezwykle bogata i ciekawa.

Opisywane historie są też pretekstem do poruszenia ważnych kwestii (np. wygodne życie, ale w "klatce") i zastanowienia się nad trudnymi sprawami (np., czy można kraść z powodu głodu i gdy jesteśmy odpowiedzialni za kogoś i się nim opiekujemy). Opowiadania o codziennym, zwyczajnym życiu zwierząt niosą mądre przesłanie, a z historii o leśnych bohaterach dziecko może wyciągnąć coś dla siebie. Świadczy o tym choćby taki fragment jednego z opowiadań "…zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy potwór jest potworem. Może się okazać tylko cieniem pod łóżkiem albo dziwnym ciemnym kształtem w Lesie."

Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce to także lekcja empatii, bezinteresowności, umiejętności dzielenia się z innymi, tolerancji oraz słuchania innych zamiast popadania w złość. W ciepły, zabawny i przyjazny sposób oswaja ze światem przyrody, dostarcza wiedzy o zwierzętach, a jednocześnie porusza uniwersalne tematy, przekazuje mądrości życiowe. Oswaja również ze światem medycyny, a nawet może stanowić impuls do rozwinięcia zainteresowań w tym właśnie kierunku. Fachowa terminologia, opisy kliniki i czynności wykonywanych przez personel medyczny – to wszystko, w prosty i przystępny sposób, przybliża małych czytelników do tematów związanych ze zdrowiem i lecznictwem.

Autorem książki jest Tomasz Szwed, który jest znanym piosenkarzem, autorem i kompozytorem, ale też psychoterapeutą, konsultantem Fundacji "Akogo?" pracującym z dziećmi.

Katarzyna Klimek-Michno

Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce
Autor: Tomasz Szwed
Ilustrator: Aneta Krella-Moch
Wydawnictwo BIS  

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:zima