Pomysły na zabawy z lodem

Pomysły na zabawy z lodem

Zima czy lato – każda pora roku jest dobra na zabawy z lodem! To nie tylko przyjemność, lecz możliwość eksperymentowania!

Dzieci z zaciekawieniem obserwują otaczający ich świat, dlatego dajmy im szansę dotknąć, zbadać, odkryć. Zapraszamy zatem do zabaw z  lodem w roli głównej!

1. Klocki z kolorowego lodu

klocki z kolorowego lodu

Do zrobienia kolorowych klocków z lodu wystarczy woda, barwniki spożywcze i plastikowe pojemniczki, najlepiej o różnych kształtach. Po rozpuszczeniu barwników w wodzie, wlewamy kolorowe mikstury do pojemniczków. Pojemniki z wodą wystawiamy na zewnątrz – oczywiście w zimie lub wkładamy do zamrażalnika.  Wyjmujemy z pojemniczków i do zabawy! Budujcie piramidki, różne figurki i zwierzątka – co tylko zechcecie!

2. Lód z owocami lub kwiatami

owoce w lodzie

Tutaj przyda się woda, foremki do kostek lodu, dowolne drobne owoce lub  jadalne kwiaty – wszystko zależy od Was. Myjemy owoce i kwiaty, a następnie wkładamy po kilka do każdej z przegródek w foremkach do lodu. Wkładamy do zamrażalnika i… tylko czekamy!

Zobacz filmik, jak zrobić kostki lodu

Takie piękne kostki możemy wrzucić do lemoniady, bawić się nimi w wiaderku lub misce z wodą lub też wystawić na słońce na talerzyku i obserwować jak się topią. A może wpadną Wam do głowy jeszcze inne pomysły?

3. Kolorowe cegły z lodu

Jak zrobić kolorowy lód

Potrzebne będą  plastikowe  pojemniki różnych kształtów, barwniki spożywcze (może być też brokat) i woda.
Wlewamy wodę do pojemników, dodajemy barwniki i mieszamy. Jeśli chcemy dodajemy brokat, ponownie mieszamy. Naczynia wystawiamy na mróz lub do zamrażarki, a potem budujemy, co tylko wyobraźnia nam podpowie!

Zobacz filmik, jak zrobić cegły z lodu

4. Kolorowe lodowe kule

kolorowa lodowa kula

Do wykonania lodowych kul potrzebne będą balony i barwniki spożywcze. Wkładamy odrobinę barwnika do balonika. W zależności od spodziewanego koloru kuli, odrobinkę lub całkiem sporo barwnika. Później napełniamy balonik wodą i zawiązujemy go. Wystawiamy balonik na zewnątrz –  pod warunkiem, że jest na dworze mróz, a w przeciwnym razie musimy go włożyć do zamrażalnika.

Zobacz filmik, jak zrobić lodowe kule

5. Lodowe świeczniki

lodowe świeczniki lapmiony

Do zrobienia lodowego świecznika weź  duże wiadro na wodę, wodę, nóż i świeczki. Nalej wody do wiadra i wystaw je na dwór w mroźną pogodę. Po 24 godzinach większość wody powinna być już mocno zmrożona, jednak w centralnej części wiadra woda powinna być nadal płynna. Wtedy przewracamy wiadro do góry dnem i wyciągamy bryłę lodu. Wylewamy wodę ze środka lodu. Wyrównujemy brzegi. I gotowe! Teraz wystarczy wstawić do środka świeczki i poczekać na wieczór.

Zobacz film, na którym pokazane jest, jak zrobić lampion

5. Lodowe ręce Elsy z Krainy Lodu

lodowe dłonie Elsy z Krainy Lodu

Zabawa nie tylko dla małych fanów Elsy z Krainy Lodu. Uściśnięcie takiej lodowej dłoni to prawdziwa frajda! Wszystko czego nam potrzeba to zamrażalnik, gumowe rękawiczki i różne skarby, które możemy włożyć do rękawiczek.

Najpierw wrzucamy do rękawiczek zgromadzone skarby –  co tylko nam przyjdzie do głowy. Potem rozrabiamy wodę z barwnikami spożywczymi i wlewamy ją do rękawiczek.  Dobrze zawiązujemy wlot do rękawiczki i układamy wszystkie wypełnione rękawiczki  na półce z zamrażarki. Następnego dnia zdejmujemy delikatnie rękawiczki rozcinając je nożyczkami i wyjmujemy dłonie.

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Gdy nie siedzi przed komputerem – spędza czas w Operze czekając, aż córka skończy zajęcia baletu. Potem pędzi odebrać syna z zajęć gry na trąbce. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka książek (zwłaszcza dziecięcych) oraz podróży małych i dużych.

monikak@miastodzieci.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie