Wierszowane bajeczki dla synka i córeczki. Recenzja książki

recenzja Wierszowane bajeczki dla synka i córeczki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Z reguły czytelnicy dzielą się na tych, którzy przepadają za rymami i rytmicznymi wierszowanymi czytankami oraz na tych, którzy preferują prozę. Inaczej jest jednak wśród najmłodszych – maluchy zwykle uwielbiają, gdy dorośli czytają im rytmiczne, rymowane wierszyki. Dlatego to im, najbardziej przypadnie do gustu książka Moniki Justyny Olszewskiej Wierszowane bajeczki dla synka i córeczki.

opinie Wierszowane bajeczki dla synka i córeczkiWierszowane bajeczki dla synka i córeczki, dokładnie tak jak wskazuje tytuł, są zbiorem wierszowanych opowiastek dla najmłodszych. Książka podzielona została na trzy działy. Pierwszy z nich to bajki o zwierzętach, gdzie występują zwierzęcy bohaterowie. W każdej historii znajdziemy prostą, często humorystyczną fabułę i zaskakującą puentę. Naszym ulubieńcem jest tu opowiastka o ślimaku, który nie znał drogi do domu. Trochę jak pan Hilary Juliana Tuwima, ślimak zapomniał, że domek ma zawsze ze sobą! Zwierzęce opowiastki, to mocny punkt tej książki, bo opowieści o zwierzętach są naprawdę intrygujące i pomysłowe, a czytane na głos brzmią fantastycznie. Kolejny dział to „Cztery pory roku”, czyli zbiór wierszyków związanych z przyrodą i porami roku. Te bardziej przypominają klasyczne wiersze, ale i tu nie brakuje uroczego humoru. Na zakończenie autorka pozostawiła „Bajki na dobranoc”, które są rymowanymi kołysankami. Niejedna z nich ukołysze czytelnika do snu. Jednak ostatnia kończy się śmiercią ptasich bohaterek i najwrażliwszych może zachęcić raczej do rozemocjonowanej dyskusji nad losem ptasich strojniś, niż do snu.

Wierszyki w tym tomiku prezentują wysoki poziom i czytanie ich na głos to sama przyjemność. Mam jednak kilka zastrzeżeń od strony edytorskiej. Duży format, kredowy papier, twarda oprawa i ładne, kolorowe ilustracje Marty Makowskiej mają stwarzać wrażenie książki „bogato” wydanej. Niestety układ tekstu i zastosowane fonty są dość niefortunne. Tekst wierszy napisany jest fontem przypominającym odręczne pismo – wygląda to dość nieprofesjonalnie i nie ułatwia czytania. Szkoda, bo uważam, że chociaż część z tych wierszy zasługuje na profesjonalne wydanie, czego serdecznie autorce życzę.

Ewelina Zielińska

Wierszowane bajeczki dla synka i córeczki
Autor: Monika Justyna Olszewska
Ilustracje: Marta Makowska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
Więcej informacji na stronie Wydawnictwo Ezooneir

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent