UD

W jaki sposób zadbać o finansową przyszłość swoich dzieci?

W jaki sposób zadbać o finansową przyszłość swoich dzieci?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Dzieci często są ogromną motywacją do bardziej wytężonej pracy i zwiększania zarobków. Wielu rodziców pragnie, aby ich pociechy miały w życiu łatwiej i mogły swobodnie realizować swoje marzenia, bez ograniczeń dyktowanych przez ograniczone finanse. Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie przyszłości finansowej potomków. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Polisa na życie

Z badań wynika, że polisa na życie to najczęściej stosowany przez Polaków sposób na zabezpieczenie finansowej przyszłości dzieci. Jest to metoda prosta i dostępna w zasadzie dla każdego. Polisa zapewnia wypłatę odszkodowania (dzieciom i/lub współmałżonkowi) w razie śmierci ubezpieczonego. Zwykle zapewnia też dodatkowe środki w razie choroby, wypadku lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co więcej, polisa na życie może wspomagać również oszczędzanie na przyszłość.

Coraz więcej rodziców decyduje się na jej połączenie z tzw. polisą posagową, która umożliwia przekazanie dziecku określonej kwoty po osiągnięciu przez nie ustalonego wielu (np. 18 lat). Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia dopasowanie zakresu polisy do indywidualnych potrzeb. Porównanie tego typu produktów znajdziesz na stronie rankingubezpieczennazycie.pl. Na stronie znajduje się też praktyczny kalkulator umożliwiający poznanie stawek ubezpieczenia dla wybranych parametrów polisy. Jest on dostępny pod adresem https://kalkulator.rankingubezpieczennazycie.pl/kalkulator/ubezpieczenia-na-zycie/.

Konto oszczędnościowe lub inne formy oszczędzania

Dobrym pomysłem jest również założenie specjalnego konta oszczędnościowego dla dzieci i regularne przelewanie na nie środków w dowolnej wysokości. W ten sposób przed osiągnięciem pełnoletniości dziecka można uzbierać naprawdę imponujące kwoty. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiejsze to będzie. Konta oszczędnościowe często umożliwiają ustawienia automatycznych wpłat z głównego rachunku rodzica, co ułatwia systematyczne oszczędzanie. Naliczają też odsetki, które dodatkowo pomagają zwiększać kapitał i chronić go przed inflacją. Wadą takiego rozwiązania jest jednak potrącanie podatku od zysków kapitałowych. W związku z tym niektórzy rodzice decydują się oszczędzać do przysłowiowej skarbonki. Może to również być odpowiednim rozwiązaniem, ale wymaga większej samodyscypliny przy regularnym odkładaniu. Ponadto dostępność pieniędzy „pod ręką” może prowadzić do ich wydania na inny cel. Ponadto nie można zapominać, że gotówka traci na wartości zgodnie ze wskaźnikiem inflacji!

Lokaty terminowe, fundusze i inne formy inwestowania

Odkładane dla dziecka pieniądze z całą pewnością warto inwestować. W ten sposób oszczędności mogą się zwiększać jeszcze szybciej. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku najbardziej powinno się liczyć bezpieczeństwo. Dlatego należy wybierać formy inwestowania obarczone niskim ryzykiem w długim terminie. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą lokaty terminowe, fundusze inwestycyjne i obligacje. Niektórzy rodzice inwestują też w imieniu swoich dzieci w kruszce, akcje lub nieruchomości. W ten sposób środki nie tylko zwiększają z czasem swoją wartość, ale są również „zamrożone”, co eliminuje pokusę przeznaczenia ich na inne cele.

Nauka przedsiębiorczości

Warto też docenić wartość, jaką ma wiedza. Bez podstawowej wiedzy ekonomicznej i rozsądku nawet pokaźny „posag” przekazany dziecku na starcie w dorosłość może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlatego rozsądną metodą zapewnienia potomkom bezpiecznej przyszłości finansowej jest nauka. Warto jak najszybciej zacząć oswajać młodego człowieka z pieniędzmi, ich znaczeniem i wartością. Dzieciom w starszym wieku można również podrzucać materiały edukacyjne tłumaczące np. funkcjonowanie rynków finansowych, zasady inwestowania czy też prowadzenia własnej firmy. Nie należy również zapominać, że dzieci najczęściej uczą się poprzez obserwację zachowań rodziców. Dlatego warto im przekazywać dobre wzorce dotyczące gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania czy też inwestowania.

Zadbaj o przyszłość finansową swoich dzieci jak najszybciej

Co jeszcze warto wiedzieć o zabezpieczeniu przyszłości finansowej dziecka? Jedną z najważniejszych rzeczy jest możliwie szybki start. Odkładanie zaledwie 100 zł co miesiąc po 18 latach daje kwotę ponad 20 000 zł. Można ją również dodatkowo zwiększyć, korzystając z lokat, funduszy inwestycyjnych, obligacji czy innych bezpiecznych form inwestowania. Tymczasem 100 zł to naprawdę niewielka kwota i zaledwie 1/5 sumy uzyskiwanej co miesiąc w ramach świadczenia Rodzina 500+. Jeśli zdecydujesz się odkładać większe kwoty przez całe życie dziecka, po ukończeniu 18 lat będzie ono mogło otrzymać od Ciebie naprawdę pokaźny „posag” wystarczający np. na wkład własny na mieszkanie, opłacenie wydatków związanych ze studiami czy inne istotne cele.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka wcale nie musi być obciążające dla budżetu domowego, a pomoc uzyskana w ten sposób bywa bezcenna!

Artykuł sponsorowany

373 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent