VERAgene – nowoczesne badanie prenatalne

Veragene - nowoczesne badanie prenatalne
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Badanie genetyczne prenatalne VERAgene to innowacyjna i nieinwazyjna metoda, umożliwiająca jednoczesne przesiewowe badanie pod kątem aneuploidii, mikrodelecji i chorób monogenowych.

Wartością dodaną tego testu jest jego bezpieczeństwo, brak bolesności oraz możliwość przeprowadzenia już od 10. tygodnia ciąży. Na czym polega badanie VERAgene, kto powinien je wykonać oraz jakie wady genetyczne płodu pozwala wykryć ta nowoczesna diagnostyka prenatalna? Przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest VERAgene i jak działa?

VERAgene to jedyny na rynku nieinwazyjny test prenatalny, który umożliwia jednoczesne badanie genetyczne pod kątem aneuploidii, mikrodelecji oraz chorób monogenowych. Badanie to pozwala na wykrycie chorób, które mogą powodować różne objawy, od łagodnych do poważnych, i znacząco wpływają na jakość życia. Metoda opiera się na analizie DNA płodu, które krąży we krwi matki, dzięki czemu nie wymaga ona żadnych procedur inwazyjnych.

Zalety badania VERAgene

Test VERAgene wyróżnia się największą czułością i pozytywną wartością predykcyjną w porównaniu z innymi metodami badania prenatalnego, co oznacza minimalną liczbę wyników fałszywie dodatnich. Dodatkowo może być przeprowadzony już od 10. tygodnia ciąży, co czyni go pierwszym badaniem, które odpowie na pytania o zdrowie dziecka w tak wczesnym etapie ciąży. Niezależnie od wieku kobiety w ciąży, test VERAgene może być wykonany dla każdej pary oczekującej dziecka. Badanie pozwala również poznać płeć dziecka.

Jakie wady płodu wykrywa VERAgene?

Badanie genetyczne VERAgene umożliwia wykrycie szeregu poważnych wad płodu, w tym aneuploidii chromosomów autosomalnych, jak zespół Downa, Edwardsa i Patau’a. Ponadto badanie pozwala na wykrycie aneuploidii chromosomów płci, takich jak zespół Turnera, Klinefeltera i innych.

Dodatkowo VERAgene identyfikuje występowanie mikrodelecji, w tym zespołu DiGeorge’a, zespołu delecji 1p36, zespołu Smith-Magenis i zespołu Wolfa-Hirschhorna. Test może również wykrywać aż 100 chorób monogenowych, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria, niedokrwistość sierpowata, wrodzona ślepota Lebera i pląsawica-akantocytoza.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Na czym polega badanie prenatalne VERAgene?

Przebieg badania VERAgene jest prosty i nieinwazyjny. Do przeprowadzenia testu pobierana jest krew od matki oraz wymaz z policzka biologicznego ojca. Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo. Mężczyzna, 2 godziny przed wykonaniem badania nie powinien jeść, żuć gumy, palić papierosów ani myć zębów. Nie należy również pić napojów innych niż woda, takich jak herbata, kawa, sok czy napoje gazowane.

Wyniki badania VERAgene można uzyskać w ciągu 5-7 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium. Metoda analizy materiału genetycznego opiera się na zastrzeżonej technologii nowej generacji oraz narzędziach bioinformatycznych.

Badanie genetyczne prenatalne VERAgene to nowoczesna i bezpieczna metoda wykrywania wad płodu. Dzięki możliwości jednoczesnego badania aneuploidii, mikrodelecji i chorób monogenowych, VERAgene stanowi wartościowe narzędzie diagnostyczne dla par spodziewających się dziecka. Prosty proces badania, brak bolesności oraz szybki czas uzyskania wyników czynią z niego skuteczną i wygodną metodę diagnozy wad płodu.

Artykuł zewnętrzny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent