Akademia tańca
FMH mobile
Uczynić dzieci czytelnikami

Uczynić dzieci czytelnikami

Uczynić-dzieci-czytelnikami
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Celem spotkania jest przybliżenie uczestnikom walorów książki obrazkowej, która jest niezbędnym etapem w edukacji oraz rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka. W programie wiele interesujących zagadnień z tego zakresu oraz dyskusje i prezentacje. Wiele trudności czy problemów, które z punktu widzenia małego dziecka są trudne do przyswojenia, możemy wyjaśnić wspomagając się literaturą. Książka obrazkowa może dorosłemu pomóc w oswojeniu dziecka z otaczającym go światem, może stanowić wsparcie w niełatwej rozmowie z nim.

W programie:

10.00 – 12.20
Kristin Ørjasæter – Norweska lit. dziecięca w latach 1814-2008: tożsamość narodowa.
Gaute Heivoll – autor poetyckiej opowieści o tym, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby i żałobą. „Niebo za domem”.
Dr Maria Molicka (psycholog, członkini Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia i autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychologii dziecka. Zajmuje się bajkoterapią) – Rola baśni/ opowiadań/ w stymulacji myślenia narracyjnego u dzieci.

12.40 – 16.00
 Hanne Kiil (przedstawicielka Norweskiego Instytutu Literatury dziecięcej – Duże problemy małych dzieci. Współczesne norweskie książki obrazkowe.
Dr Maria Sibińska – „To niemożliwe, by kosmos po prostu nie miał końca, ale i też niemożliwe, by się kończył”. Dziecko wobec tajemnicy w opowieści dla dzieci Jona Fosse pt. „Kant” czyli krawędź kosmosu.
Ewa Świerżewska (tłumaczka i recenzentka literatury dla dzieci, członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY) Wydawnictwa lilipucie absolutnie potrzebne – o tym, co byśmy stracili, gdyby niektórzy ludzie nie mieli odwagi i samozaparcia.
Dina Roll-Hansen z NORLA – Współpraca z wydawcami i tłumaczami w Polsce
Świat w słowach i obrazach w interpretacji studentów UG – .„Stary człowiek i wieloryb” Stiana Hole.

Projekt "Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce" uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Gaute Heivoll (www.gauteheivoll.no ) norweski autor wierszy, opowiadań i esejów. Studiował pisanie kreatywne w Telemark College, prawo na Uniwersytecie w Oslo i psychologię na Uniwersytecie w Bergen. Pracował jako nauczyciel. Prowadził kursy twórczości literackiej w Norwegii i Francji. Obecnie publikuje w gazetach i czasopismach. Na łamach prasy zajmuje się też krytyką literacką. 

Do Polski przyjedzie z okazji wydania przez FISO swojej książki Niebo za domem – poetyckiej opowieść o tym, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby i żałobą. Jest to wzruszająca książka, której fabuła toczy się pośród szarych krajobrazów. Tylko czerwona nić dodaje im koloru. Czerwona nić symbolizuje rozwiązanie trudnego problemu. Dzięki niej bohater – mały chłopiec – odzyskuje poczucie bezpieczeństwa i wiarę w przyszłość.

Dr Maria Molicka tak napisała o książce: W tej pięknej, pozornie tylko surowej opowieści, jest głębokie przesłanie o sile miłości, o więzi i możliwości osiągnięcia, wydawałoby się rzeczy niemożliwej do zdobycia, do bycia ze zmarłym rodzicem razem i blisko. Autor ofiarowuje małemu czytelnikowi nić, której znalezienie choć w części ukoi ból, dzięki której z powrotem odnajdzie mamę, ona przecież jest tak blisko, bo niebo jest za domem. To niezwykła opowieść, także głęboko terapeutyczna.

Spotkania odbędą się w bibliotekach Gdańska i Gdyni.

25 marca, w godzinach 11.00 – 13.00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6
26 marca, w godzinach 16.00 –18.00 Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 15 w Gdyni, Al. Piłsudskiego 18

Organizatorzy 
Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni.

Projekt "Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce" uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

407 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent