Tygrysek Erwinek i energia uważności. Recenzja

Tygrysek Erwinek Kraina Uważności Wydawnictwo Poznańskie Recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka Tygrysek Erwinek i energia uważności Agnieszki Pawłowskiej pokazuje, że uprawianie sportu daje same korzyści. Nie tylko poprawia wygląd, lecz także wpływa korzystnie na stan wewnętrzny.

Tygrystek Erwinek i energia uważności należy do serii książek, w których Agnieszka Pawłowska porusza kwestie uważnego odbioru rzeczywistości. Należy być uważnym w poznawaniu otaczającego nas świata i tej uważności uczyć nasze dzieci. Co to tak naprawdę oznacza? Perypetie tygryska pozwalają przyjrzeć się na nam temu dokładniej.

Erwinek jest zwierzakiem, który uwielbia sport, a jeszcze bardziej uwielbia wygrywać.
Dzięki ćwiczeniom czuje się wolny i nabiera coraz więcej siły. Jednak to, że tygrysek jest wciąż pierwszy i w zasadzie jedynie on wygrywa, przestaje się podobać przyjaciołom. Zwycięstwo czy przyjemność, wygrana czy satysfakcja ze wspólnej zabawy? Te dylematy w pewnym momencie zaczynają być nieważne dla Erwinka. Inne są jednak odczucia jego przyjaciół. I kiedy w końcu odwracają się oni od tygryska, zaczyna do niego docierać, że nie ma niczego gorszego niż samotność. Zły stan ducha zaczyna mieć przełożenie na osiągane przez niego wyniki. Od czego jednak ma się prawdziwych przyjaciół? Prawdziwy przyjaciel nie zostawi przecież smutnego i zagniewanego tygryska. Lew, bo o nim mowa, pokaże tygryskowi, jak czerpać radość, zyskiwać spokój, a w końcu odczuwać szczęście. Przemiana wewnętrzna głównego bohatera opowiadania wskazuje, jak cenna jest przyjaźń i jaką wagę ma umiejętność godzenia się i słuchania drugiej osoby.

W książce Agnieszki Pawłowskiej można by wydzielić dwie części. Pierwsza opowiada o wartości prawdziwej przyjaźni i o tym, że w życiu nie zawsze trzeba wygrywać, bo nie to jest najważniejsze. Druga część to już opowieść o tym, jak wpłynąć na budowanie w sobie i w dziecku, oczywiście, umiejętności uważnego patrzenia. Tygrysek bowiem dzięki radom przyjaciela uczy się słuchania swojego ciała w trakcie biegania, bo bieganie tutaj odgrywa istotną rolę. Tygrysek, biegając, podziwia świat, głęboko oddycha, otwiera wszystkie zmysły, pozwala, aby piękno przyrody wpływało na ukojenie nerwów i złych emocji.

Te dwie jednak wyodrębnione przeze mnie części stanowią w utworze Pawłowskiej jedną, spójną całość i dzięki temu książka ta służyć może małym dzieciom, ale też nieco starszym czytelnikom, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Magdalena Kowalczuk
czytamyzdzieciaczkami.blog.pl

Tygrysek Erwinek i energia uważności
Autor: Agnieszka Pawłowska
Rok wydania: 2015
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 48
Wydawnictwo Poznańskie

Zapraszamy do działu recenzji książkowych Miasta Dzieci!

 

Autor tekstu : Magdalena Kowalczuk

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent