Czy kiedy zachoruje dziecko, nie zadajesz sobie pytania dlaczego to znowu Ty idziesz do szefa z prośbą o wolny dzień? A może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że to Ty zapracowana kobieta, utrudniasz partnerski podział obowiązków w Waszym domu?
Jeśli potrafisz na swój związek i partnerski podział obowiązków w domu spojrzeć z przymrużeniem oka, wypełnij poniższy test, przygotowany w ramach kampanii Partnerska Rodzina, a opracowany przez dr Katarzynę Korpolewską,.
Partnerstwo w rodzinie – test
Odpowiedz szczerze na poniższe pytania, dotyczące podziału obowiązków domowych w Twojej rodzinie. Za każdym razem wybierz odpowiedź: TAK lub NIE.
Na koniec zsumuj odpowiedzi TAK.
Pytanie Odpowiedź
1. Twojemu mężowi/partnerowi nie wypada zajmować się domem, jest przecież mężczyzną.
TAK NIE
2. Przy odkurzaniu zawsze coś stłucze, poprzestawia książki na półce, przy podlewaniu przeleje kwiatki, a przy zmywaniu zapomina opłukać talerze, więc wolisz to wszystko zrobić sama.
TAK NIE
3. Mąż/partner nie potrafiłby na 100% stwierdzić, w której klasie jest Wasze dziecko.
TAK NIE
4. Tylko Ty przygotowujesz posiłki. Twój mąż/partner nie potrafi/nie ma czasu na takie zajęcia.
TAK NIE
5. Twój mąż/partner nie rozumie, dlaczego wydajecie tak dużo pieniędzy na proszki do prania i środki czystości
TAK NIE
6. Twój mąż/partner jest przekonany, że pranie wykonuje pralka, a w związku z tym, ta czynność nie wymaga od ciebie poświecenia czasu ani żadnego wysiłku.
TAK NIE
7. Chore dziecko to zbyt duże obciążenie dla nerwów Twojego męża/partnera, dlatego zajmujesz się nim Ty.
TAK NIE
8. Jedynym obowiązkiem Twojego męża/partnera podczas przygotowań świątecznych jest przyniesienie do domu choinki.
TAK NIE
9. Często uczestniczysz w akcji poszukiwania rzeczy, których nie może znaleźć twój mąż/partner.
TAK NIE
10. Wychowanie dzieci to raczej Twój obowiązek niż męża/partnera.
TAK NIE
11. Twój mąż/partner nie byłby w stanie powiedzieć, czego akurat brakuje w domu, co należy dokupić.
TAK NIE
12. Twój mąż/partner przyjmując gosposię do pracy miałby kłopoty z wytłumaczeniem jej zakresu obowiązków.
TAK NIE
13. Często zdarza się, że wykonujesz zadania, które powinien wykonywać twój mąż/partner, bo nie możesz się doczekać, aż będą zrobione.
TAK NIE
14. Pakujesz ubrania do szafy męża/ partnera i przygotowujesz mu rano ubranie do pracy.
TAK NIE
Interpretacja:
Liczba odpowiedzi TAK
14 – 10
Jest źle! Zachowujesz się jak nadopiekuńcza „matka” swojego męża/partnera. Nie pozwalasz mu włączać się w pełni w Wasze życie rodzinne. Tymczasem on jest dorosłym człowiekiem i na pewno potrafi nauczyć się wykonywania prac domowych. Zacznij nad sobą pracować i pozwól mu włączać się w zajmowanie się domem.
9 – 5
Nie jest źle, ale pamiętaj, że zawsze może być lepiej. Matkujesz mężowi/partnerowi. Nie zapominaj jednak, że nawet najbardziej zajęty mężczyzna powinien umieć zadbać o siebie. Gdyby nie miał rodziny musiałby sam sprzątać, gotować, prać. Nie oszczędzaj go tak bardzo, to także jego dom. Nawet, jeśli potrafi wykonywać różnych prac tak dobrze, jak Ty, daj mu czas – niech się nauczy.
4 – 1
Jesteś na dobrej drodze, która prowadzi do równego podziału obowiązków w Waszym domu. Nie zapominaj o tym, że w obszarach, które pozostają Twoją domeną, Twój mąż/partner również może się sprawdzić. Wszystko jednak zależy od Ciebie. Daj mu szansę.
0
Brawo! Rozumiesz, na czym polega partnerski podział obowiązków w domu. Trzymaj tak dalej i wspomagaj inne kobiety w osiągnięciu takiego stanu. Opowiadaj o swojej rodzinie – niech zrozumieją, że mężczyzna w ich domu może być partnerem.
* * * *
Partnerska Rodzina – ogólnopolska kampania społeczna jest częścią projektu Elastyczny Pracownik– Partnerska Rodzina, realizowanego przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku, w partnerstwie z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr, Izbą Przemysłowo – Handlową w Białymstoku oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Skierowany jest do pracujących rodziców posiadających dzieci w wieku do 7 lat oraz kobiet ciężarnych. Zmierza do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy poprzez stworzenie warunków umożliwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym.