Znaczenie Dnia Wszystkich Świętych

1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych – dzień wspomnień i rodzinnych opowieści, opowieści o dziadkach, babciach, wujkach i ciociach. Czy Wy też lubicie te chwile, gdy dzieci słuchają z otwartą buzią nie dowierzając…?

To dzień zadumy, czas rozmów o śmierci, chorobach, odchodzeniu, pogrzebach, cmentarzu, przodkach. Czas spotkań na grobach i okazywania szacunku zmarłym bliskim nam osobom.

Pierwszy i drugi listopada to doskonała okazja, aby cofnąć się w czasy dawno minione.

Losy mojej rodziny to zarówno zwykłe szare historie czasami romantycznie zabarwione, jak i zdarzenia tragicznie splecione z historią Polski.

W Warszawie odwiedzamy dwa cmentarze Powązki i Cmentarz Wolski. Te dwa miejsca mają swoją magię szczególnie o zmierzchu. Na Woli pochowani są m.in. wujkowie mojego męża (bracia rodzeni). Zginęli w Powstaniu Warszawskim mając ok. dwudziestu lat. Oskar zawsze dopytuje o szczegóły, których ilość i zrozumienie faktów wzrasta wraz z wiekiem. Oliwia chyba bardziej interesuje się więziennymi przeżyciami dziadka Józka z czasów władzy stalinowskiej.

Oboje jednak najbardziej uwielbiają słuchać o babciach i ciociach, których cechy charakteru noszą w sobie. Te analogie i zbieżności w sposób lekki i wesoły niepostrzeżenie budują nasz prywatny MIT, mit ciągłości rodziny, współzależności. A tragiczne dzieje przodków nadają temu mitowi rangi i ważności i pewnej doniosłości.

Każdy człowiek potrzebuje swojej legendy

Stanowi ona fundament dla przyszłości, nadaje życiu wartości nieprzemijającej i nowego wymiaru narodzinom i śmierci. Dzień Wszystkich Świętych to chwile rodzinne. Pielęgnujcie wspomnienia i nadawajcie im cechy wyjątkowości. Niech wasza rodzina będzie cząstką wieczności, a światło znicza pomostem do dni dawno minionych, lecz niezapomnianych.

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie