Straszyć nie jest łatwo. Recenzja
UD

Straszyć nie jest łatwo. Recenzja

Straszyć-nie-jest-łatwo
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Dusia, Dziadek, a więc Zjawomir Upiorzyński, Mały i Szurek byli bardzo przyjaznymi duchami, które jednak uwielbiały straszyć. Mieszkały w starym dworze, w którym przez dwa wieki nie pojawiali ludzie, a że nie przemieszczały się poza teren posiadłości, niewiele wiedziały o tym, co zmieniło się na świecie przez ostatnie dwieście lat. Pewnym źródłem informacji były gazety, ale duchy nie wierzyły we wszystko, co było w nich pisane. Do grona mieszkańców okolic dworu należeli też – nimfa bagienna Zgryzelda, wilkołak Łakuś, kot Ambroży, który był zaprzyjaźniony z wiedźmą Mizerią, wampir Rudolf i stara, gadająca złota rybka z aparatem tlenowym. Trzeba przyznać, że ta grupa bohaterów była bardziej zabawna niż przerażająca. Szybko przekonali się też, że nie są już tak straszni, jak byli przed wiekami, a współcześni ludzie lubią się bać.

Marcin Pałasz jest autorem, który wie, co trzeba zrobić, by rozśmieszyć młodego czytelnika.
Zwykle wprowadza oryginalne postacie, które zaciekawiają i wzbudzają śmiech. W „Straszyć nie jest łatwo” zostały one dookreślone przez upiorne ilustracje Jolanty Marcolli. Tym razem znani z dawnych opowieści makabryczni bohaterowie znaleźli się w przestrzeni życia nieco ekscentrycznej rodziny, której członkowie zamiast się bać, szybko się z nimi zaprzyjaźnili. Straszenie nie jest łatwe, ale i straszne historie mogą zakończyć się pozytywnie.

Straszyć nie jest łatwo jest opowieścią dla czytelników w każdym wieku.
Duchy, wilkołak i inne upiorne postacie nie wywołują negatywnych przeżyć. Są sympatyczne i dobre, umieją też zatroszczyć się o siebie, uznając się za jedną rodzinę. Strasząc, nie mają złych intencji, co od razu zostało dostrzeżone przez ludzi. Marcin Pałasz zachęcił też młodych czytelników do zabawy, a więc do wymyślania alternatywnych historii dla dobrze znanych z dawnych opowieści i widzianych w sposób stereotypowy bohaterów.

Marcin Pałasz zatem oddał w ręce czytelników powieść zabawną i pouczającą, bo pokazującą, jak wiele dobra może przynieść szczera rozmowa i wyjawienie prawdy. „Straszyć nie jest łatwo” to opowieść przewrotna i pełna zaskakujących zwrotów akcji oraz gwarantująca dobry nastrój po jej przeczytaniu.

Letni niezbędnik. Jak przygotować rodzinę na wakacyjne wycieczki i podróże?

Zrelaksowana Mama

Warsztaty świadomego rodzicielstwa

Jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami? Jak być mamą zadowoloną z życia i jednocześnie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo?

Naucz się porozumiewać z dzieckiem bez przemocy, wyznaczać granice, regenerować siły, świadomie przeżywać swoje macierzyństwo i cieszyć się nim.

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Marcin Pałasz
Straszyć nie jest łatwo
Ilustracje: Jolanta Marcolla
Wydawnictwo Bis
Warszawa 2014

853 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Magdalena Żerek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent