Rekrutacja do przedszkoli

Zapisywanie dziecka do przedszkola

PRZEDSZKOLE nie dla rodziców.

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym! Wraz ze zbliżającą się wiosną nadchodzi czas, w którym powinniście podjąć decyzję do jakiego przedszkola pójdzie Wasza pociecha.

Czasu jest niewiele. Dla tych którzy nie podjęli jeszcze decyzji, podpowiemy na co warto zwrócić uwagę. Dla tych którzy natomiast wybrali już odpowiednie miejsce dla swoich dzieci, doradzimy z czego mogą jeszcze skorzystać lub jak ułatwić aklimatyzację swoim maluchom.

Marzec to w większości polskich miast miesiąc rekrutacji do przedszkoli. Nie wszystkie dzieci dostana się zapewne do wybranych przez rodziców placówek.
W niektórych przedszkolach obowiązują listy rezerwowe. Zapobiegliwi rodzice szukają na wszelki wypadek innych przedszkoli. Na szczęście nie ma rejonizacji. Tak więc wybór zależy od Was, możliwości finansowych, no i szczęścia – to znaczy czy uda się Wam na czas dopełnić formalności i być wśród szczęśliwców, którzy zapisali dziecko do upragnionego przedszkola.

Zanim zapiszesz dziecko do przedszkola  sprawdź:

1) teren przedszkola -czy jest właściwie ogrodzony, czysto utrzymany, czy plac zabaw jest dobrze wyposażony, bezpieczny

2) pomieszczenia, sprzęty – czy sale są dobrze wyposażone, leżanki wygodne, sprzęty, meble dostosowane do potrzeb maluchów, czy jest odpowiednia ilość zabawek edukacyjnych, książeczek, pomocy edukacyjnych

3) program – jakie programy realizuje przedszkole, jakie stosuje metody edukacyjne, jakich pomocy dydaktycznych używa, czy posiada w ofercie konsultacje psychologa, logopedy.

4) zajęcia dodatkowe – czy w ofercie jest korektywa, język angielski, zajęcia plastyczne, jakie inne, jaki jest ich koszt, kiedy odbywają się te zajęcia, co dzieje się z dziećmi jeśli nie uczęszczają na nie.

5) dodatkowe atrakcje – czy wycieczki, wizyty teatrzyków itp. są dodatkowo płatne

6) personel – czy jest odpowiednia liczba nauczycielek- wychowawczyń, czy jest pomoc nauczyciela (szczególnie ważna podczas posiłków)

7) posiłki – czy dzieci nie jedzące w pełni samodzielnie mają zapewnioną pomoc (opiekunka/pomoc nauczyciela) czy też są zdane same na siebie, czy jeśli Twoje dziecko jest alergiczne, będą posiłki przewidziane specjalnie dla niego.

8) leżakowanie- czy dzieci mogą wybrać porę spania, czy też jest ona z góry ustalona (niektóre przedszkola przyjmują sugestie rodziców), co dzieje się z dziećmi, które nie sypiają podczas leżakowania.

9) czas pracy przedszkola – czy godziny w których większość przedszkoli pracuje zadowalają Cię (7.00-17.00), co będzie gdy się spóźnisz z odbiorem dziecka, co z feriami zimowymi, wakacjami.

10) opłaty – co jest w podstawowej ofercie, co jest dodatkowo płatne, co z wakacjami, gdy dziecka nie ma w przedszkolu np. przez 2 tygodnie, czy istnieje możliwość odliczenia tych dni od czesnego.

11) okres adaptacyjny – czy jest taka możliwość.

Okres adaptacyjny w przedszkolu

Okres adaptacyjny funkcjonuje od kilku lat w polskich przedszkolach. Polega on na zapoznaniu dziecka z środowiskiem przedszkola, z dziećmi, wychowawczyniami, terenem, zabawkami. Funkcjonuje on w różnych wersjach. W niektórych przedszkolach odbywa się on w sierpniu, w innych w maju, czerwcu. Przez 2 tygodnie maluchy przychodzą z tatą lub mamą do przedszkola. Rodzice oprowadzają dziecko po stołówce, łazience, sali zabaw, uczestniczą w niektórych zajęciach. Inne przedszkola proponują przez dłuższy czas (kilka miesięcy) uczestniczenie przez dziecko w zajęciach adaptacyjnych po 2-3 godziny dziennie. Te tygodnie lub miesiące oswajają dziecko z nowymi okolicznościami, z obcymi osobami w ich życiu, nowymi miejscami, często też innym niż do tej pory planem dnia, zasadami.

Pedagodzy i psycholodzy podkreślają zalety okresu adaptacyjnego. Pomaga on dzieciom, a często też rodzicom, w łagodniejszy sposób przejść przez najtrudniejszy pierwszy miesiąc.

Wskazówki mam:

Pani Beata, mama 4,5 rocznej Magdy, przekazała nam, ze dla niej najważniejsze w wyborze przedszkola było jego bliskie położenie oraz świetna renoma wśród jej znajomych. Wielu z nich, również zapisało wcześniej dzieci do tego przedszkola, i byli bardzo zadowoleni z tego faktu. A także maluchy je polubiły i z chęcią do niego chodziły. Przedszkole ma cenzurkę najlepszego w dzielnicy i szczęśliwie jest na sąsiedniej ulicy.

Kolejnym atutem według pani Beaty, jest fakt, ze przedszkole znajduje się w zaciszu bloków i nie trzeba przekraczać jezdni by dojść do niego. Ważnym elementem była także przystępna opłata. Przedszkole jest placówką publiczną, istnieje od ok. 30 lat. Szczyci się świetną kadrą i wyposażeniem.

Program nauczania i planowanych zajęć, atrakcji jest także kwestią niezmiernie ważną, do której co raz więcej rodziców przywiązuje wagę nawet na początku zapoznawania się z ofertami przedszkoli. Dlatego Pani Beata sprawdziła, na jakie zajęcia będzie mogła liczyć ze strony przedszkola, w pierwszym roku i gdy jej córka będzie w straszakach.

Szatnia źródłem informacji o przedszkolu

Mama Magdy podpowiada, że życie przedszkola można podejrzeć nie „od kuchni” jak się mówi, ale w przypadku przedszkola… „od szatni”. To w szatni widać czy dziecko po całym dniu wychodzi zadowolone czy nie, to właśnie w szatni rodzice otrzymują informacje o dziecku od nauczycielki, wymieniają się uwagami, spostrzeżeniami z innymi rodzicami na temat swoich pociech, wychowawczyń, dyrekcji, zupy, zabawek. W szatni widać kto się z kim lubi, a kto komu na pewno nie pożyczy zabawki. Tam też widać czym przedszkole żyło danego dnia, czy był jakiś teatrzyk, o czym wszyscy mówią, co śpiewają, po butach widać czy dzieciaki były na spacerze. Proponujemy mieć zatem uszy i oczy szeroko otwarte, gdy odwiedzamy szatnię, zarówno w poszukiwaniu przedszkola jak i gdy nasze dzieci już do niego chodzą.
Trzymamy kciuki za Przedszkolaki!!!

Polecamy również Drugi raz w maluchach, trzeci raz w zerówce oraz Wybieramy przedszkole

Autor tekstu : Dorota Mazur

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przedszkole
Rekrutacja do przedszkoli