Self-care

Rekrutacja do przedszkoli

Zapisywanie dziecka do przedszkola
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Marzec to w większości polskich miast miesiąc rekrutacji do przedszkoli. Nie wszystkie dzieci dostana się zapewne do wybranych przez rodziców placówek.
W niektórych przedszkolach obowiązują listy rezerwowe. Zapobiegliwi rodzice szukają na wszelki wypadek innych przedszkoli. Na szczęście nie ma rejonizacji. Tak więc wybór zależy od Was, możliwości finansowych, no i szczęścia – to znaczy czy uda się Wam na czas dopełnić formalności i być wśród szczęśliwców, którzy zapisali dziecko do upragnionego przedszkola.

Zanim zapiszesz dziecko do przedszkola  sprawdź:

1) teren przedszkola -czy jest właściwie ogrodzony, czysto utrzymany, czy plac zabaw jest dobrze wyposażony, bezpieczny

2) pomieszczenia, sprzęty – czy sale są dobrze wyposażone, leżanki wygodne, sprzęty, meble dostosowane do potrzeb maluchów, czy jest odpowiednia ilość zabawek edukacyjnych, książeczek, pomocy edukacyjnych

3) program – jakie programy realizuje przedszkole, jakie stosuje metody edukacyjne, jakich pomocy dydaktycznych używa, czy posiada w ofercie konsultacje psychologa, logopedy.

4) zajęcia dodatkowe – czy w ofercie jest korektywa, język angielski, zajęcia plastyczne, jakie inne, jaki jest ich koszt, kiedy odbywają się te zajęcia, co dzieje się z dziećmi jeśli nie uczęszczają na nie.

5) dodatkowe atrakcje – czy wycieczki, wizyty teatrzyków itp. są dodatkowo płatne

6) personel – czy jest odpowiednia liczba nauczycielek- wychowawczyń, czy jest pomoc nauczyciela (szczególnie ważna podczas posiłków)

7) posiłki – czy dzieci nie jedzące w pełni samodzielnie mają zapewnioną pomoc (opiekunka/pomoc nauczyciela) czy też są zdane same na siebie, czy jeśli Twoje dziecko jest alergiczne, będą posiłki przewidziane specjalnie dla niego.

8) leżakowanie- czy dzieci mogą wybrać porę spania, czy też jest ona z góry ustalona (niektóre przedszkola przyjmują sugestie rodziców), co dzieje się z dziećmi, które nie sypiają podczas leżakowania.

9) czas pracy przedszkola – czy godziny w których większość przedszkoli pracuje zadowalają Cię (7.00-17.00), co będzie gdy się spóźnisz z odbiorem dziecka, co z feriami zimowymi, wakacjami.

10) opłaty – co jest w podstawowej ofercie, co jest dodatkowo płatne, co z wakacjami, gdy dziecka nie ma w przedszkolu np. przez 2 tygodnie, czy istnieje możliwość odliczenia tych dni od czesnego.

11) okres adaptacyjny – czy jest taka możliwość.

Okres adaptacyjny w przedszkolu

Okres adaptacyjny funkcjonuje od kilku lat w polskich przedszkolach. Polega on na zapoznaniu dziecka z środowiskiem przedszkola, z dziećmi, wychowawczyniami, terenem, zabawkami. Funkcjonuje on w różnych wersjach. W niektórych przedszkolach odbywa się on w sierpniu, w innych w maju, czerwcu. Przez 2 tygodnie maluchy przychodzą z tatą lub mamą do przedszkola. Rodzice oprowadzają dziecko po stołówce, łazience, sali zabaw, uczestniczą w niektórych zajęciach. Inne przedszkola proponują przez dłuższy czas (kilka miesięcy) uczestniczenie przez dziecko w zajęciach adaptacyjnych po 2-3 godziny dziennie. Te tygodnie lub miesiące oswajają dziecko z nowymi okolicznościami, z obcymi osobami w ich życiu, nowymi miejscami, często też innym niż do tej pory planem dnia, zasadami.

Pedagodzy i psycholodzy podkreślają zalety okresu adaptacyjnego. Pomaga on dzieciom, a często też rodzicom, w łagodniejszy sposób przejść przez najtrudniejszy pierwszy miesiąc.

Wskazówki mam:

Pani Beata, mama 4,5 rocznej Magdy, przekazała nam, ze dla niej najważniejsze w wyborze przedszkola było jego bliskie położenie oraz świetna renoma wśród jej znajomych. Wielu z nich, również zapisało wcześniej dzieci do tego przedszkola, i byli bardzo zadowoleni z tego faktu. A także maluchy je polubiły i z chęcią do niego chodziły. Przedszkole ma cenzurkę najlepszego w dzielnicy i szczęśliwie jest na sąsiedniej ulicy.

Kolejnym atutem według pani Beaty, jest fakt, ze przedszkole znajduje się w zaciszu bloków i nie trzeba przekraczać jezdni by dojść do niego. Ważnym elementem była także przystępna opłata. Przedszkole jest placówką publiczną, istnieje od ok. 30 lat. Szczyci się świetną kadrą i wyposażeniem.

Program nauczania i planowanych zajęć, atrakcji jest także kwestią niezmiernie ważną, do której co raz więcej rodziców przywiązuje wagę nawet na początku zapoznawania się z ofertami przedszkoli. Dlatego Pani Beata sprawdziła, na jakie zajęcia będzie mogła liczyć ze strony przedszkola, w pierwszym roku i gdy jej córka będzie w straszakach.

Szatnia źródłem informacji o przedszkolu

Mama Magdy podpowiada, że życie przedszkola można podejrzeć nie „od kuchni” jak się mówi, ale w przypadku przedszkola… „od szatni”. To w szatni widać czy dziecko po całym dniu wychodzi zadowolone czy nie, to właśnie w szatni rodzice otrzymują informacje o dziecku od nauczycielki, wymieniają się uwagami, spostrzeżeniami z innymi rodzicami na temat swoich pociech, wychowawczyń, dyrekcji, zupy, zabawek. W szatni widać kto się z kim lubi, a kto komu na pewno nie pożyczy zabawki. Tam też widać czym przedszkole żyło danego dnia, czy był jakiś teatrzyk, o czym wszyscy mówią, co śpiewają, po butach widać czy dzieciaki były na spacerze. Proponujemy mieć zatem uszy i oczy szeroko otwarte, gdy odwiedzamy szatnię, zarówno w poszukiwaniu przedszkola jak i gdy nasze dzieci już do niego chodzą.
Trzymamy kciuki za Przedszkolaki!!!

Polecamy również Drugi raz w maluchach, trzeci raz w zerówce oraz Wybieramy przedszkole

891 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Dorota Mazur

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent