Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Tegoroczny Piknik okazał się rekordzistą w stosunku do imprez z lat poprzednich – w 190 namiotach swoje pokazy zaprezentowało ponad 160 instytucji z całej Polski oraz z 12 krajów z czterech kontynentów. Frekwencja także dopisywała – w ubiegłym roku Piknik odwiedziło ok. 100 tysięcy uczestników – w tegorocznej imprezie brało udział już ponad 150 tysięcy ludzi. Najlepszym stanowiskiem tego roku według piknikowiczów zostało Muzeum w Brodnicy.

Potrzeba poznawania nauki w sposób odbiegający od podręcznikowej wiedzy i akademickiej rutyny.
Ten ogromny sukces świadczy o wielkiej społecznej potrzebie poznawania nauki w sposób odbiegający od podręcznikowej wiedzy i akademickiej rutyny. Ciekawe pokazy, samodzielnie przeprowadzane doświadczenia, możliwość bezpośredniej rozmowy z naukowcami, dyskusje na tematy wywołujące kontrowersje – wszystko to pozwala zbliżyć naukę do społeczeństwa. Goście Pikniku co roku poznają najnowsze technologie, mogą zapoznać się z najbardziej spektakularnymi projektami badawczymi i wyrazić swój pogląd na temat społecznej użyteczności tych projektów. W tym roku z piknikową publicznością spotkała się elita polskiej nauki – twórcy niebieskiego lasera, uczestnicy programów kosmicznych, koordynatorzy projektu polskiego sztucznego serca.

Dziesięcioletnie doświadczenie organizatorów Pikniku Naukowego zostało docenione także przez Zarząd Polskiego Radia oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody dla organizatorów
Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wręczył nagrody w postaci dyplomów osobom najbardziej zasłużonym w organizacji Pikniku. Nagrody otrzymali: Iwona Maksymowicz z Redakcji Popularyzacji Wiedzy i Edukacji Polskiego Radia, Grażyna Tymosiewicz oraz Elżbieta Appelbaum z Biura Promocji PR, Bożena Sarnowska – sekretarz programowy BIS Polskiego Wiesław Szala – realizator techniczny z Działu Transmisji Polskiego Radia. Nagrodzeni zostali także Krystyna Kępska-Michalska dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia, prof. Łukasz Turski – przewodniczący Komitetu Programowego Pikniku Naukowego oraz Robert Firmhofer – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pikniku Naukowego.

Nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – kryształowe statuetki – jako wyraz uznania dla BIS Polskiego Radia oraz środowiska naukowego, wręczał profesor Krzysztof Kurzydłowski – podsekretarz stanu w MNiSW w imieniu pana profesora Michała Seweryńskiego – ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Piknik Naukowy jest bardzo ważną inicjatywą w celu popularyzacji nauki. BIS Polskie Radio jest jednym z niewielu mediów, które wychodzą naprzeciw potrzebie organizowania wydarzeń związanych z nauką” – powiedziała o nagrodach Joanna Kulesza dyrektor Departamentu Informacji i Promocji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody MNiSW otrzymali: prof. Łukasz Turski, Robert Firmhofer, Iwona Maksymowicz, Grażyna Tymosiewicz, Elżbieta Appelbaum, Bożena Sarnowska oraz Wiesław Szala.

Piknik Naukowy, który w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru „Nauka i społeczeństwo”, stał się także ważnym forum wymiany międzynarodowej – swoje badania prezentują tu m. in. Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Litwini, Czesi, Słowacy. Coraz większa popularność Pikniku zapewne sprawi, że niebawem pojawi się on w innych europejskich miastach.

273 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent