Pożyczalscy i rzeka. Recenzja audiobooka

pożyczalscy i rzeka audiobook dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wydawnictwo Jung-off-ska jak zwykle staje na wysokości zadania. Uwielbiamy audiobooki czytane przez Panią Edytę — charyzmatyczną lektorkę, która swoją energią przyciąga uwagę słuchacza. Moja córka twierdzi, że Pożyczalskich albo się kocha, albo nienawidzi, ale… jak tu ich nie kochać?

Kim są Pożyczalscy? To rodzina, a właściwie rodzinka, przez którą nie raz nie dotarłeś na czas, bo szukałeś czegoś, co powinno być tam, gdzie to odłożyłeś. Potem słuchałeś, jaki to jesteś zapominalski, nie dbasz o swoje rzeczy itp. I nikomu nie przyszło do głowy, że za to wszystko odpowiada mały ktoś, nie większy niż palec, kto pożycza różne rzeczy. Pożyczalski właśnie.

W trzeciej części wracamy do znanych już bohaterów, ale jeśli tak jak my, nie znacie poprzednich tomów, spokojnie możecie zacząć od tego momentu.

Wiemy, że Arieta, Groszek i Domilia zamieszkali u wuja Henryka, a dokładnie w ścianie za ciepłym kominem Toma Zacnego — uznanego za kłamczucha po tym, jak zaczął opowiadać innym o Pożyczalskich. Niestety, ich spokój zakłóciła wiadomość o rychłej wyprowadzce ludzi. Przecież brak domownika, to brak opieki. Nie będzie jedzenia, picia, ani ciepła, za to na pewno wprowadzą się myszy. Nie, dom, w którym nie można niczego pożyczać od jego mieszkańców, nie nadaje się do zamieszkania. Życzliwość krewnych też sprawia wrażenie pozornej, a więc mali bohaterowie znów ruszają na poszukiwanie nowego miejsca. Wybrali drogę wodną. W czajniku.

To jedna wielka przygoda, opisana z punktu widzenia małych istot, co nadaje fabule tajemniczości, a czasem dramatyzmu.

– Co to? – Grosiek odwrócił się. Na przeciwległym brzegu, gdzieś w okolicy ścieżki, błysnęło światełko.
Ktoś się zbliża – dodał szeptem. Domilia usłyszała nagle dzwonek jadącego roweru i pisk hamulców. Jasne Oko przestał przeklinać i pluć, choć nadal był w zimnej wodzie. Przestał się też ruszać. Zapadła cisza, którą mącił tylko szum rzeki. Domilia już miała się odezwać, ale poczuła na ramieniu rękę Grośka.
– Cicho – wyszeptał ostrzegawczo. Istota ludzka na przeciwległym brzegu przedzierała się przez krzaki.”

Przyznam, że początkowo słuchałam „przy okazji” innych czynności, więc szybko pogubiłam się w fabule. Zaczęłam od początku i wciągnął mnie świat Ariety, Domilii, Hendryka, Szelestyny, Klusi, Bałganiarza i innych bohaterów. Każdy z nich ma swój temperament i cechy charakterystyczne, które lektorka świetnie akcentuje. Od razu pokochaliśmy Panią Maj, owianą tajemnicą i ciepłą aurą, oraz Toma. Mamy też kłusownika Cygana Jasne Oko i policjanta Edzia Skoczylasa, równie barwnych postaci. Zachęcamy do słuchania i sprawdzenia, jak się skończy ta rzeczna przygoda. Warto!

Pożyczalscy i rzeka
Autor: Norton Mary
Tłumaczenie: Mazan Maciejka
Lektor: Jungowska Edyta
Wydawnictwo: Jung-off-ska Sp.k.

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent